معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان - یک راس گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه زنده گیری و به منطقه امن و دور از خطر سیلاب و آبگرفتگی انتقال داده شد
   
   نجات یک راس گوزن زرد ایرانی از خطر سیلاب در پارک ملی کرخه

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان - یک راس گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه زنده گیری و به منطقه امن و دور از خطر سیلاب و آبگرفتگی انتقال داده شد نجات یک راس گوزن زرد ایرانی از خطر سیلاب در پارک ملی کرخه

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- به دنبال بارندگی کم سابقه و جاری شدن سیل در برخی از نقاط استان خوزستان در فروردین ماه، سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در منطقه میانرود دزفول و پارک ملی کرخه به زیر آب رفتند.

سید عادل مولا ، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت:به دنبال بارندگی های شدید ، سیلاب و آبگرفتگی در پارک ملی کرخه،یک راس گوزن زرد ایرانی که در پارک ملی کرخه نگهداری می شده است، زنده گیری و از سیلاب نجات داده شد و به منطقه امن و به دور از خطر سیلاب انتقال داده شد.

وی درخصوص زنده گیری این گونه با ارزش و در خطر انقراض گفت:گوزن‌ها تا حد زیادی وحشی بوده و از انسان گریزان هستند،به همین دلیل و وسعت زیاد و تراکم پوشش گیاهی مشاهده گوزن‌ درون خود سایت نیز به سختی امکانپذیر بوده است.

مولا ادامه داد: طی ۳ روز پایش منطقه و با تلاش طاقت فرسای کارشناسان محیط زیست طبیعی اداره کل و محیط بانان پارک ملی کرخه ، با وجود سیلاب و آبگرفتگی موفق به زنده گیری یک راس گوزن زرد ایرانی درون سایت شده که پس از تیمار و اطمینان از سلامت به جای امن و دور از خطر سیلاب و آبگرفتگی انتقال داده شد.

دز و کرخه مناطقی در خوزستان هستند که گوزن زرد را به طبیعت بازگرداندند .

تا نیم قرن پیش تصور می‌شد نسل گوزن زرد که روزگاری از شمال آفریقا تا ایران می‌زیست، برای همیشه منقرض شده است .

اما حدود ۵۰ سال پیش بود که چهار راس گوزن زرد در دز و کرخه مشاهده شدند؛ یک راس نر و سه راس ماده. این چهار راس به اصطلاح «زنده‌گیری» شدند تا با حفاظت از آنها، امکان تکثیر و بازگشت‌شان به طبیعت فراهم شود .

یک سال بعد در ۱۳۴۳ ، یک جفت دیگر گوزن زرد در همان منطقه مشاهده و زنده‌گیری شد تا ایران به تنها زیستگاه گوزن زرد در جهان تبدیل شود .

برای حفاظت بهتر از این گونه نادر حیوانی آنها را که تعدادشان رفته رفته بیشتر می‌شد، در مناطق مختلف ایران پراکنده کردند .

گوزن زرد ایرانی طبق لیست ارائه شده از طرف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(که به لیست سرخ معروف است)، در رده EN قرار دارد و در معرض خطر محسوب می شود .

لازم بذکر است،منطقه حفاظت شده کرخه در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی کرخه تصویب شده است . این پارک ملی در ۵ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز شوش قرار گرفته است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از تپه های ماهوری و دشت های وسیع تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید. در دو طرف منطقه جنگل های گرمسیری رشد یافته اند جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

  منبع خبر

  اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

  اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

   نظرات