۵۷ درصد ظرفیت آب سدهای آذربایجان شرقی پر شد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۱۴۶ سد با ظرفیت ۵۸۱ میلیون مترمکعب در این استان وجود دارد، گفت: در بارندگی های اخیر (تا ۱۵ فروردین ماه) بیش از ۵۷ درصد ظرفیت پر و ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده است.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، به نقل از ایرنا مهندس یوسف غفارزاده با اعلام این خبر افزود : ۸۳ درصد ظرفیت سد ارس در آذربایجان غربی پر شده و اکنون یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت این سد قرار دارد که آب منطقه ای آذربایجان شرقی بهره بردار آن است.
وی با بیان اینکه بیشترین تعداد سدهای کشور در آذربایجان شرقی ساخته شده است، افزود: به طور متوسط ۵۷درصد ۱۰ سد بزرگ آذربایجان شرقی مثل سد نهند تبریز، علویان مراغه، قلعه چای عجب شیر، سهند هشترود، آیدوغموش میانه، تاجیار سراب، ارسباران خداآفرین و کردکندی بستان آباد پر شده است، اما سدهایی که آب شرب از آنها تامین می شود کمتر از بارندگی های اخیر بهره مند شده اند.
مهندس غفارزاده ادامه داد: نگرانی از بابت تامین آب آشامیدنی شهرهایی که از سد نهند تبریز، علویان مراغه و ستارخان اهر تامین می شوند، هنوز وجود دارد چون سد نهند ۳۷.۵ درصد، علویان ۴۸ درصد و ستارخان ۲۷درصد پر شده است.
وی افزود: در واقع اکنون ۳ درصد آب ورودی به این سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اما وضع پوشش برفی ارتفاعات استان مناسب و امیدوار کننده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی همچنین گفت: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، بارش ها در شمال غرب کشور در اردیبهشت ماه امسال بیشتر از حد نرمال خواهد بود که به طور طبیعی تاثیر مناسبی در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و ذخایر سدهای آذربایجان شرقی خواهد داشت.
مهندس غفارزاده اظهار داشت: میزان بارش ها تا ۱۷ فروردین امسال نسبت به متوسط دراز مدت ۴۳ درصد و نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش متوسط بارش در آذربایجان شرقی در سال آبی جاری (اول مهر تا ۱۷ فروردین ۹۸) نسبت به بلند مدت، ۶۲.۳ درصد افزایش یافته است.
متوسط بارش در این استان در مدت یاد شده ۲۷۲.۶ میلی ‌متر به ثبت رسیده است در حالی که که میانگین بارش در بلندمدت ۱۶۸ میلی متر بوده است.
متوسط بارش سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته نیز حدود ۳۴.۱ درصد افزایش یافته است و متوسط بارش در سال آبی گذشته در این مدت ۲۰۳.۳ میلی متر ثبت شده است.
تاکنون آذربایجان شرقی حدود ۹۵.۷ درصد از بارش سالانه خود را دریافت کرده و بارش سال آبی کامل گذشته حدود ۲۸۴.۸ میلی متر بود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات