فنر فشرده بخش مسکن در حال باز شدن

فنر فشرده بخش مسکن در حال باز شدن

www.BanaNews.irیک کارشناس مسکن هدایت تقاضا به بازار اجاره را از راهکار‌های حل مشکل مسکن اعلام و اضافه کرد: وضعیت بازار مسکن مانند فنری است که فشرده شده و اکنون در حال باز شدن است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) تورج دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که اقدامات انجام شده در بخش مسکن مکانیکی بوده است، اظهار کرد: به دلیل وجود نقدینگی زیاد در بازار پیش‌بینی می‌شود با تغییر قیمت در بخش مسکن روبه‌رو شویم.

وی افزود: نقدینگی‌های موجود در بخش مسکن جذب تولید و بالا‌رفتن تولید ناخالص ملی نمی‌شود و به بخش مسکن و خدمات می‌رود.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که بازار اجاره از بخش‌های خدماتی محسوب می‌شود، گفت: بازار سکه، ارز و بورس نیز در بخش مسکن تاثیر‌گذار هستند.

دانشور با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن مانند فنری است که فشرده شده و اکنون در حال بازشدن است، گفت: در بخش‌های تولید کار چندانی صورت نمی‌گیرد و نقدینگی‌ها جذب بخش مسکن می‌شود.

به گفته او بخشی از ثروت ملی کشور که می‌توانست در بخش تولید، اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی به‌کار گرفته شود، در بخش مسکن و زمین سرمایه‌گذاری کرده و به شکل سرمایه‌ مرده درآورده‌ایم.

وی یکی از راهکارهای حل مشکل مسکن را حذف قیمت زمین از ملک اعلام و اضافه کرد: اگر این امر رخ دهد خانه ارزان تولید می‌شود و می‌توان با پرداخت وام‌های کم‌بهره درازمدت به خانه‌دار شدن افراد کمک کرد.

دانشور با بیان این‌که یکی از بازدارنده‌های جدی ازدواج، بالا بودن قیمت مسکن و اجاره‌بها است، تصریح کرد: باید توجه کرد که علاوه بر عوامل ذکر شده عوامل مختلف اجتماعی اقتصادی و فرهنگی در بالا بودن قیمت مسکن نقش دارند.

دانشور راهکار دیگر حل مشکل مسکن را هدایت تقاضاها به بازار اجاره دانست و گفت: همان‌طور شهرداری‌ها در سایر کشورها از اقتدار لازم برخوردار بوده و اقدام به ساخت مسکن برای جوانان می‌کنند در کشور ما هم شهرداری‌ها و شورای شهرها باید از اقتدار لازم برخوردار شده و نسبت به این امر اقدام کنند.

 

 

    نظرات