رهاسازی ۱۰ میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای عجبشیر به دریاچه...

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از رهاسازی ۱۰ میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای عجبشیر به دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی به نقل از ایسنا، مهندس یوسف غفارزاده با بیان این‌که رها سازی آب سد قلعه چای عجب شیر از پنجم فروردین ماه سال ۹۸ به پیکره‌ی دریاچه ارومیه آغاز شده است، گفت: تاکنون ۱۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و با توجه به وضعیت مطلوب ورودی آب سد، برنامه رهاسازی از سد قلعه چای به دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: میزان حجم مخزن سد قلعه چای عجب شیر بیش از ۳۶ میلیون متر مکعب بوده که ۹۱ درصد آن پراز آب شده است.

مهندس غفارزاده ادامه داد: برنامه رهاسازی دو سد سهند در شهرستان هشترود و آیدوغموش در میانه نیز در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به میزان حجم مخازن سدهای سهند و آیدوغموش ، یادآور شد: براساس آمار در حال حاضر حجم مخزن سد سهند بیش از ۱۰۸ میلیون متر مکعب بوده و ۶۶ درصد سد پر شده است و ۷۵ درصد سد آیدوغموش نیز با حجم بیش از ۱۰۸ میلیون متر مکعب پر از آب شده است.

وی با بیان این‌که مقدار رهاسازی آب از سد سهند ۲۵ میلیون متر مکعب بوده است، گفت: مقرر شده ۱۵ میلیون متر مکعب آب نیز از سد آی دوغموش رها سازی شود، البته ممکن است این تصور در افکار عمومی ایجاد شود که آب سه سد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود، در حالی که تنها آب سد قلعه چای به سمت دریاچه رها سازی می‌شود، سد سهند و آیدوغموش در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه قرار ندارند و آب این سدها بستگی به ورودی آب، بیشتر به دلایل زیست محیطی رهاسازی می‌شود.

مهندس غفارزاده با اشاره به سه سد مهم علویان، ستارخان و نهند که آب شرب شهرستان‌های مراغه، اهر و تبریز را تامین می‌کنند، گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر ۵۷ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان پر شده است ولی میزان پر شدگی سه سد نهند ، علویان و ستارخان اهر مطلوب نبوده است، به طوری‌که سد علویان با ۵۲ درصد، نهند ۴۳ درصد و ستارخان اهر نیز ۲۸ درصد پر شده است که با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی، امیدواریم وضعیت آبی این سدها در ماه‌های آتی بر اثر بارندگی‌ها بهبود یابد.

تراز آبی دریاچه ارومیه ۴۶ سانتی متر افزایش یافته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در ادامه با بیان این‌که حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است، گفت: اکنون سه میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد، در حالی که سال گذشته در همین زمان، مجموع آب دریاچه معادل یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون مترمکعب بود.

وی با بیان این‌که تراز آبی دریاچه ارومیه ۴۶ سانتی متر افزایش یافته است، گفت: تراز آبی دریاچه سال گذشته ۱۲۷۰.۷۴ متر بود که امسال به ۱۲۷۱ متر و ۲۰ سانتی متر در ۱۵ فروردین رسید.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی، بارش‌ها در شمال غرب کشور در اردیبهشت ماه امسال بیشتر از حد نرمال خواهد بود که به طور طبیعی تاثیر مثبتی در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و ذخایر سدهای آذربایجان شرقی خواهد داشت.

مهندس غفارزاده خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها تا ۱۷ فروردین امسال نسبت به متوسط دراز مدت ۴۳ درصد و نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات