سد اکباتان در استانه سرریز

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان اظهار کرد: سد اکباتان همدان بزودی سرریز می کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان همدان، منصور ستوده گفت: حجم مخزن سد اکباتان ۳۶ میلیون متر مکعب است که با وجود بارش های اخیر  بیش از ۳۲ میلیون متر مکعب آن پر شده که به‌ ۹۴ درصد رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در بالادست سد اکباتان ذخایر خوبی از برف وجود دارد، ابراز داشت: ذخایر بالادست سد اکباتان درحال ذوب شدن است.
وی افزود: براساس دستورالعمل دریچه تحتانی سد اکباتان بازگشایی شد تا رسوبات و آب بی کیفیت موجود در ترازهای پایین مخزن سد خارج شود.
وی تصریح کرد: بازگشایی دریچه سد به دلیل مدیریت و کنترل از ایجاد سیلاب های احتمالی و ذوب شدن برف در بالادست سد اکباتان است.
وی با بیان اینکه ۱۵ درصد دریچه های سد اکباتان به منظور خروج رسوبات و گل ولای بازگشایی شده است، گفت: همچنین ۱۵ مترمکعب در ثانیه آب از این دریچه‌ها خارج می شود و در رودخانه ها جریان پیدا کرده است.
ستوده با بیان اینکه دریچه‌های سد اکباتان قبل از سرریز باز شده است، اظهارکرد: دریچه تحتانی به منظور شستشوی رسوبات و کنترل سیلاب باز شده است و سد بزودی سرریز می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان خاطرنشان کرد: ارتفاع سد در زمان ساخت ۵۴ متر بوده‌است و پس از اتمام طرح افزایش ارتفاع، هم اکنون ارتفاع سد اکباتان به ۷۴ متر رسیده‌است.
وی بیان داشت: سد اکباتان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ میلیون مترمکعب افزایش ذخیره آب را دارد که این میزان به دلیل حجم ناشی از بارش های اخیر است.
وی گفت: سد کلان ملایر به عنوان نخستین سد با ظرفیت ۴۷ میلیون مترمکعب و سداکباتان به عنوان دومین سد در استان با ظرفیت ۳۶ میلیون مترمکعب می باشد.
وی از وجود ۲۸ ایستگاه باران سنجی در ارتفاعات و سطح دشت ها در استان همدان خبرداد و اظهار کرد:  در سال آبی جاری ۵۸۰ میلیمتر بارش در استان همدان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳۰ درصد و نسبت به بلند مدت ۱۲۷ درصد افزایش داشته است

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات