سیلاب ناشی از بارندگی های اخیر به سایت اصلی دفن پسماندهای اراک نرسیده ...

سیلاب ناشی از بارندگی های اخیر به سایت اصلی دفن پسماندهای اراک نرسیده ...

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی با تاکید بر اینکه سیلاب ناشی از بارندگی های اخیر به سایت اصلی دفن پسماندهای اراک نرسیده است، گفت: این پسماندها که ناشی از پراکندگی محیطی هستند باید هرچه سریع تر از مسیرهای اصلی آب جمع آوری شوند تا در مورد آلودگی آب هایی که از این مسیر عبور می کنند نگرانی وجود نداشته باشد. خوشبختانه تا کنون این پسماندها باعث نفوذ آلودگی به این آبها نشده اند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی با بیان اینکه بیشتر نگرانی مجموعه مسوولین استان در خصوص شیرابه های طبیعی پسماندها و نفوذ آنها به آب های زیر زمینی بوده است، افزود: این موضوعی است که مدت زیادی درگیر ارائه راهکاری برای مقابله با آن بوده ایم، اما خوشبختانه با همکاری و همفکری ایجاد شده، هم اکنون این نگرانی به حداقل رسیده است.
وی بر تهیه ماشین آلات لازم برای حمل این پسماندها به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در بارش های آینده تاکید کرد و افزود: وضعیت دفن پسماندها به نسبت سال های گذشته بهبود یافته است و با مهندسی بیشتری انجام شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: ما بر اساس برنامه بلند مدت خود و طی ۱۵ سال آینده، درصدد هستیم تا میزان تجمیع زباله ها و پسماندها را در سایت اصلی اراک به ۸۰۰ تا ۹۰۰ تن برسانیم که به نظر من تحقق این امر یک سرمایه گذاری بزرگ اقتصادی محسوب می شود. ما می توانیم از ارزش حرارتی این پسماندهای جمع آوری شده که در زباله سوز حرارتی تولید می شود، برای تولید برق و درآمدزایی استفاده کنیم.
مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ، خاطر نشان کرد: دفن بهداشتی و اصولی زباله ها و پسماندهای استان باید با دقت بیشتری انجام شود و انتظار می رود تا حداکثر ۲ ماه آینده وضعیت پسماندهای عفونی شهرستان اراک تعیین تکلیف شود.همچنین برای دفن اصولی و بهداشتی پسماندها، خصوصا پسماندهای بیمارستانی، می بایست تفکیک سازی به خوبی از مبدا انجام شود و تمامی این فرایند با نظارت و پیگیری جدی صورت گیرد.
وی بر لزوم خطرزدایی پسماندها و زباله ها قبل از تحویل به محل های مشخص شده برای دفن آنها تاکید کرد و گفت: وضعیت پسماندهای عفونی اراک باید حداکثر تا ۲ ماه آینده تعیین تکلیف شود و این موضوع را باید برای یک بار به طور کامل در اراک حل و فصل کرد. خوشبختانه تا کنون بر حجم عمده ای از پسماندهای تولیدی، نظارت های کافی صورت گرفته است و خطرزدایی های لازم انجام شده تا مردم استان از این بابت نگرانی خاصی نداشته باشند.
زندیه وکیلی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری سازمان مدیریت بحران و شهرداری اراک، پسماندهای جمع آوری شده به خوبی ساماندهی شوند و در نقاطی که قبلا برای دفن پسماند مشخص شده است، منتقل شوند.همچنین کانالی که وظیفه هدایت آب های سطحی را بر عهده دارد می بایست عایق بندی شود تا در حد امکان از نفوذ آب به محلی که شیرابه های پسماندها در آنها هست، جلوگیری شود.
زندیه وکیلی تصریح کرد: نظارت بر فرایند دفن اصولی پسماندها خوشبختانه تاکنون به خوبی انجام شده است، اما با سطح انتظارات خود فاصله داریم و امیدواریم با همکاری و همفکری مسوولین استانی بتوانیم به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود دست پیدا کنیم.

:
لینک اصل خبر در سایت شهرداری اراک

    منبع خبر

    شهرداری اراک

    شهرداری اراک یک شهرداری در شهر اراک می باشد

      نظرات