آبگیری مرحله اول سد سیمره آغاز شد

آبگیری مرحله اول سد سیمره آغاز شد

www.BanaNews.irمدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران درحالی از آغاز آبگیری مرحله اول سد سیمره خبر داد که به گفته وی، مراسم رسمی آبگیری این سد به‌زودی با حضور مقامات ارشد اجرایی کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)به نقل از ایسنا، سید محمد رضا رضازاده، امروز در نشستی از آغاز آبگیری سد ۱۸۰ متری سیمره خبر داد؛ سدی با ۲٫۸ میلیارد متر مکعب ظرفیت که تاکنون ۵۷۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر هزینه نیاز دارد.

وی با اشاره به این‌که اولین مرحله آبگیری سد سیمره در دست انجام است، افزود: مدت زمان آبگیری مخزن ۲٫۸ میلیارد مترمکعبی سد سیمره در شرایط معمول حداقل دو سال به طول می انجامد.

او با اشاره به پیشرفت ۸۴ درصدی عملیات اجرایی طرح سد و نیروگاه سیمره تصریح کرد: نیروگاه سیمره نیز با سه واحد ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید سالانه ۸۵۰ گیگاوات ساعت برق را دارد که تاکنون ۹۲ درصد عملیات اجرایی ساختمان نیروگاه و ۴۹ درصد تجهیزات آن نیز تکمیل شده است. براساس برنامه واحد اول نیروگاه سیمره تا پایان سال ۱۳۹۱ و واحدهای دیگر نیز هر یک به فاصله دو ماه وارد مدار می‌شوند.

مدیرعامل آب نیرو همچنین اظهار کرد: در کنار سد و نیروگاه سیمره، اجرای طرح نیروگاه تلمبه ذخیره ای ایلام نیز با ظرفیت یک هزار مگاوات شامل یک مخزن در بالادست با سدی خاکی به ارتفاع ۷۵ متر و مخزنی به حجم ۵ میلیون متر مکعب نیز پیش بینی شده است.

رضا زاده علاوه براین به بند تنظیمی سیمره که در هشت کیلومتری پایین دست این طرح ساخته خواهد شد، اشاره کرد و افزود: مطالعات مرحله اول بند تنظیمی سیمره از نوع خاکی با هسته رسی و به ارتفاع ۲۳ متر به پایان رسیده است.

وی یادآورشد: حجم خاکریزی بدنه این بند حدود یک میلیون متر مکعب و حجم مخزن ایجاد شده ۲۰ میلیون متر مکعب خواهد بودکه هم اکنون در مرحله برگزاری مناقصه است.

مدیرعامل آب‌نیرو سپس با اشاره به مزیت های اجرای طرح سیمره گفت: تنظیم وکنترل سیلاب ها، تولید انرژی پاک برق آبی، تعادل بار شبکه سراسری برق، امکان تبادل برق با کشور های همسایه همچنین بهبود شرایط عمرانی منطقه و اشتغالزایی از جمله مهمترین مزیت های اجرای این طرح است.

* * الگویی برای تعامل با میراث فرهنگی

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا درباره آثار باستانی کشف شده در منطقه سیمره و نحوه تعامل با سازمان میراث فرهنگی برای زیر آب نرفتن این آثار نیز گفت: ساخت سد سیمره و انجام مطالعات باستان‌شناسی در محدوده‌ی این سد نقش بسیار مهم و شاخصی در شناسایی و حفظ آثار باستانی این منطقه داشته است؛ به‌گونه‌ای که اگر این سد ساخته نمی‌شد، شاید تا سال‌ها این محوطه‌های باستانی مورد کاوش قرار نمی‌گرفت.

وی با بیان این‌که تاکنون سه مرحله‌ی کاوش باستان‌شناسی در مخزن سد سیمره انجام شده است، یادآور شد: تجربه‌ی مطالعات باستان‌شناسی در سد سیمره نمونه‌ی موفقی در همکاری صنعت سد‌سازی با بخش میراث فرهنگی کشور بوده است و توسعه‌ وقتی پایدار خواهد بود که در کنار فعالیت‌های عمرانی، توجه جدی به مسائل فرهنگی هم مدنظر باشد.

او با اشاره به این‌که شرکت آب و نیرو برای حفظ آثار باستانی و نگهداری اشیاء اکتشافی احتمالی اهمیت زیادی قائل است، خاطر نشان کرد: در همین راستا پیشنهاد ساخت موزه نیز در محل سد سیمره برای نگهداری اشیاء اکتشافی احتمالی برای بازدید کارشناسان و سایر افراد ارائه شده که از سوی میراث فرهنگی این پیشنهاد به تایید رسیده است.

همچنین در این نشست مجری طرح سد و نیروگاه سیمره با اشاره به این‌که در دوران اوج کار حدود ۲۵۰۰ نفر در کارگاه سیمره مشغول فعالیت بودند، اضافه کرد: هم اکنون که طرح در مرحله آبگیری قرار دارد حدود۱۵۰۰ نفر در این طرح مشغول به کار هستندکه بالغ بر ۸۰ درصد آنها را نیروهای بومی منطقه تشکیل می دهند.

محمد رهبری، اجرای دستورالعمل ها و آموزشهای دوره ای در راستای کاهش ریسک و خطرات را در کارگاه سد و نیروگاه سیمره مهم دانست و گفت: این امر باعث شده تا با توجه به نوع کار و تعدد جبهه های کاری، این طرح از وضعیت منطقی در بروز حوادث برخوردار باشد.

به گفته مجری طرح سیمره، براساس برنامه‌ی واحد اول نیروگاه سیمره تا پایان سال ۱۳۹۱ و واحد‌های دیگر نیز هریک به فاصله‌ی دوماه وارد مدار می‌شوند.

وی علاوه بر این به بند تنظیمی سیمره که در هشت کیلومتری پایین دست این طرح ساخته خواهد شد، اشاره کرد و گفت: مطالعات مرحله‌ی اول ساخت بند تنظیمی سیمره از نوع خاکی با هسته‌رسی و به ارتفاع ۲۳ متر به پایان رسیده است.

رودخانه سیمره سرشاخه اصلی رودخانه کرخه به عنوان سومین رودخانه بزرگ کشور است. ساختگاه سد ۱۸۰ متری سیمره در فاصله تقریبی ۷۰۰ کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره در حال ساخت است.

 

 

    نظرات