تحویل یک میلیون مسکن‌ مهر به متقاضیان

تحویل یک میلیون مسکن‌ مهر به متقاضیان

www.BanaNews.irابوالفضل صومعلو گفت: در کنار برنامه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال ۱۳۹۰ برای احداث حدود ۲٫۵ میلیون واحد مسکن مهر برنامه ریزی شده است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن گفت: تلاش چند ساله دولت در طرح مسکن مهر طی سال جاری به ثمر خواهد نشست و پیش بینی می‌شود بالغ بر یک میلیون واحد مسکن مهر، تکمیل و تحویل متقاضیان شود که تاثیر قابل توجهی بر عملکرد بازار به نفع متقاضیان خواهد داشت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، ابوالفضل صومعلو با اشاره به برنامه های وزارت مسکن و شهرسازی در سال جدید، مسکن مهر را به عنوان کلیدی‌ترین برنامه این وزارتخانه در راستای تامین مسکن اقشار کم در آمد عنوان و اظهار کرد: در کنار برنامه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال ۱۳۹۰ برای احداث حدود ۲٫۵ میلیون واحد برنامه ریزی شده است که با توجه به پیشرفت مراحل ساخت می توان سال جاری را سال به ثمر نشستن طرح مسکن مهر و تحویل یک میلیون واحد مسکن مهر به متقاضیان دانست.

وی افزود: ضمن اینکه در سال جاری با گسترش طرح مسکن مهر به سمت بافت فرسوده شاهد افزایش طیف مخاطبان این طرح خواهیم بود. در خصوص مسکن اجاره ای نیز اقدامات قابل توجهی صورت پذیرفته است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن در ادامه، مسکن جوانان، گسترش استفاده از فناوری نوین، افزایش مقیاس تولید، استفاده از ابزار‌های نوین جهت تامین مالی، جلب سرمایه گذار خارجی را از دیگر برنامه های وزارت مسکن در سال جاری ذکر کرد.

صومعلو افزود: با توجه به اشتغال زایی بالای بخش مسکن شاهد بکارگیری حجم عظیمی از نیروی کار نیز در این بخش خواهیم بود.

چشم‌اندازی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد

معاون وزیر مسکن در ادامه درباره قیمت مسکن در سال جاری اظهار کرد: افزایش قیمت مسکن، به طور عمده در شرایط ناکافی بودن تولید و عرصه مسکن صورت می‌گیرد. براین اساس در سال جاری هیچ چشم اندازی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد چرا که رشد صدور پروانه‌های ساختمانی در سال ۱۳۸۹ نسبت به سال ۱۳۸۸ حدود ۵۰ درصد است.

تکمیل و تحویل یک میلیون واحد مسکن مهر به متقاضیان در سال ۹۰

وی افزود: ضمن اینکه تلاش چند ساله دولت در طرح مسکن مهر طی سال جاری به ثمر خواهد نشست و پیش بینی می‌شود بالغ بر یک میلیون واحد مسکن مهر، تکمیل و تحویل متقاضیان شود که تاثیر قابل توجهی بر عملکرد بازار به نفع متقاضیان خواهد داشت. با این وصف می‌توان سال همزمانی رونق در تولید با ثبات در قیمت دانست.

تاثیر عینی قابل توجه مسکن مهر در تعدیل قیمت مسکن

صومعلو در پاسخ به این سوال که مسکن مهر چه تاثیری در کاهش قیمت‌ها خواهد داشت، گفت: هر چند تاکنون عمده تاثیر مسکن مهر بر قیمت‌ها ناشی از اثرات روانی طرح مزبور بوده است با این حال با تکمیل واحدهای مسکن مهر در سال جاری و تحویل آن به متقاضیان شاهد عرضه حدود یک میلیون واحد به بازار مسکن خواهیم بود که بالطبع تاثیرعینی قابل توجهی بر بازار مسکن در راستای تعدیل قیمت مسکن بر جای می‌گذارد.

کنترل اجاره بها با رشد مسکن مهر

معاون امور مسکن وساختمان وزارت مسکن در ادامه گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از مستاجران اظهار داشت: دولت با افزایش تولید مسکن، حل ریشه‌ای مشکلات این بخش را مد نظر دارد لذا با اتخاذ سیاست حمایت از تولید شاهد رشد مناسب صدور پروانه‌های ساختمانی طی ۱٫۵ سال اخیر هستیم همچنین با توجه به اینکه واجدان شرایط مسکن مهر، فاقد مسکن بوده و عمدتا مستاجر هستند؛ با سکونت تدریجی متقاضیان در مسکن مهر شاهد بهبود عملکرد بازار اجاره به نفع مستاجران خواهیم بود.

وی افزود: در عین حال به منظور کاهش التهابات بازار اجاره، وزارت مسکن و شهرسازی بسته اجاره را با بهره‌ مندی از صاحبنظران درون و برون بخشی و با لحاظ جمیع جهات تدوین کرد که مهمترین محورهای این بسته تکمیل و عرضه واحدهای مسکن مهر، ‌انعقاد قراردادهای اجاره به صورت دو ساله،‌ ثبت اجاره نامه‌ها به صورت رسمی در سامانه معاملات املاک و استفاده از ابزارهای مالیاتی به منظور تنظیم بازار است.

 

 

    نظرات