بارش آینده تاثیر چندانی در خروجی سدهای خوزستان ندارد

بارش آینده تاثیر چندانی در خروجی سدهای خوزستان ندارد

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "داریوش بهارلویی" با بیان این که در سه روز گذشته خروجی سد مارون از ۲۰۰ مترمکعب درثانیه به ۶۰ مترمکعب درثانیه کاهش یافته تصریح کرد: این در حالی است که ورودی به سد، ۱۲۳ مترمکعب درثانیه است، که این خروجی برای کاهش فشار به پایین دست حوضه در شادگان است.

وی افزود: هواشناسی برای چهار روز آینده (چهارشنبه تا یکشنبه) در سطح حوضه های آبریز پیش بینی بارش کرده است، اگر چه این پیش بینی ها باران شدیدی که منجر به سیلابی که همانند چند روز اوایل ماه آمد، را نشان نمی دهد اما رعایت احتیاط لازم است.

بهارلویی با اشاره به بالا بودن حجم سدها اضافه کرد: رعایت احتیاط لازم برای این است که با سیلاب ناگهانی روبه رو نشویم و از سوی دیگر حداقل فشار بر پایین دست وارد آید.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای بدون بارش، کاهش تدریجی خروجی سدها ادامه می یابد اما همچنان این کاهش به بارندگی بستگی دارد و بر اساس بارش ها می توان برای تنظیم خروجی سدها تصمیم گیری کرد.

به گفته وی حتی در صورتی که بارش ها سبک باشد نیز، روند کاهشی خروجی سدها را متوقف می کند.

بهارلویی با بیان اینکه تلاش ها برای ثابت نگه داشتن خروجی سدها ادامه دارد گفت: در حال حاضر خروجی سد کرخه یک هزار و ۵۰۰، خروجی سد دز یک هزار و ۱۵۰ و خروجی سد گتوند یک هزار و ۶۰۰ مترمکعب درثانیه است که همه آنها کاهش پلکانی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: با وجود پیش بینی بارش اما ریسک را پذیرفتیم، البته باید توجه داشت که در فصل بهار، پیش بینی بارش ها دشوار است و باید منتظر وقوع آن باشیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با تاکید بر ایجاد آمادگی در شهر اهواز گفت: دبی در مقطع اهواز با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته به سه هزار و ۱۵۰ مترمکعب درثانیه رسیده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ تا ۱۲۰ مترمکعب درثانیه از طریق کانال سلمان وارد رودخانه کارون می شود، اظهار داشت: بخشی از افزایش دبی کارون در اهواز مربوط به سیلاب دشت هاست و این مسئله در محاسبات لحاظ می شود.

بهارلویی یکی از دلایل پذیرش ریسک و کاهش خروجی سدها را کم کردن اثر سیلاب دشت ها عنوان کرد و گفت: در عین حال که اثر سیلاب دشت ها و تغذیه آنها در اثر کاهش جریانان خروجی باید کاسته شود، تخلیه آب سیلاب دشت ها نیز مورد توجه است.

عصر امروز ورودی به سد کرخه یک هزار و ۲۸۱ و خروجی این سد یک هزار و ۵۰۶ مترمکعب درثانیه بوده است. حجم ذخیره این سد نیز ۵.۸ میلیارد مترمکعب است که هنوز از حجم نرمال آن ۶۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر است.

در سد دز ورودی ۹۸۵ و خروجی یک هزار و ۱۴۷ مترمکعب درثانیه و ذخیره فعلی آن ۲.۴ میلیارد مترمکعب است.

سد گتوند نیز یک هزار و ۱۷۱ مترمکعب درثانیه ورودی و یک هزار و ۶۰۴ مترمکعب درثانیه خروجی دارد و ذخیره آن ۴.۲ میلیارد مترمکعب است. خروجی سد گتوند دیروز یک هزار و ۷۰۴ مترمکعب درثانیه بوده است.

سد مارون با ۱۲۳ مترمکعب ورودی و ۵۷ مترمکعب خروجی، یک میلیارد مترمکعب خروجی دارد.

لینک اصل خبر در سایت شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان

    منبع خبر

    شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان

    شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات