ماموریت جدید ۳ عضو کابینه برای بازار مسکن

ماموریت جدید ۳ عضو کابینه برای بازار مسکن

www.BanaNews.irیک مقام مسئول دولتی از ماموریت جدید ۳ عضو کابینه برای ساماندهی بازار مسکن و تخصیص به موقع اعتبارات بانکی به پروژه‌های مسکن خبرداد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمود اعلایی گفت: بر اساس دستور رئیس‌جمهور، کارگروهی از روز یکشنبه آغاز به کار کرده است تا در مورد نحوه هزینه‌کرد منابع مالی موجود برای پروژه‌های مختلف مسکن از جمله مسکن مهر و بهسازی بافت‌های فرسوده کار کارشناسی کرده و جمع‌بندی آن را به رئیس‌جمهور گزارش دهد.

عضو میهمان شورای عالی مسکن افزود: این کارگروه با حضور وزرای مسکن و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌کل بانک مرکزی، مدیران عامل ۶ بانک ملی، سپه، ملت، صادرات، مسکن و تجارت و نیز رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری به دستور رئیس‌جمهور تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی، هم اکنون بانکها یکسری اعتباراتی مربوط به پروژه مسکن مهر در اختیار دارند و اعتباراتی هم که در گذشته استفاده شده، در حال برگشت است و می توان از آن استفاده کرد، بر همین اساس چند دیدگاه نسبت به نحوه هزینه‌کرد این اعتبارات مطرح شد که در نهایت تصمیم بر تشکیل کارگروه برای جمع‌بندی نظرات شد.

به گفته اعلایی، بحث بر سر این بود که آیا منابع مالی موجود به سمت بهسازی بافت‌های فرسوده برود یا در سرعت‌بخشی به ساخت پروژه‌های مسکن مهر هزینه شود؛ در واقع مشکل این نیست که کمبود منابع مالی وجود دارد، بلکه در مورد نحوه هزینه‌کرد، اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد؛ چراکه عده‌ای معتقدند که باید بافت فرسوده در اولویت قرار گیرد و برخی دیگر بر این باورند که به دلیل ثبت‌نام مردم در مسکن مهر باید این پروژه، در اولویت باشد.

وی اظهار داشت: همچنین در جلسه اخیر شورای عالی مسکن، مدیرعامل بنیاد مسکن نیز گزارشی از روند ساخت مسکن روستایی ارایه دادند که بر این اساس، رئیس‌جمهور معتقد است که باید این کار گسترش یابد ؛ چراکه به اعتقاد وی مسکن، فقط مسکن نیست؛ بلکه وقتی یک روستایی در مسکن نو زندگی می‌کند، نگاه به زندگی او تغییر کرده و انگیزه ادامه راه می‌یابد؛ ضمن اینکه هر مسکن که ساخته می‌شود، چرخه تولید صنعتی دارد و وقتی فردی وارد مسکن نو می‌شود، ممکن است تجهیزات منزل خود را تغییر داده و این باعث رونق در صنایع وابسته می‌شود.

اعلایی گفت: در جلسه اخیر شورای‌عالی مسکن، همچنین وزیر مسکن و شهرسازی گزارشی کامل از روند اجرای پروژه‌های مسکن مهر در سراسر کشور ارایه داد و استاندار سمنان نیز، به بیان اقدامات انجام شده در مورد پروژه مسکن مهر این استان پرداخت.

به گفته وی، همچنین قرار بر این بود که در جلسه اخیر شورای عالی مسکن، وزیر نیرو در مورد آب‌رسانی و برق‌رسانی به مسکن مهر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در رابطه با گازرسانی به این پروژه‌ها گزارش دهند که به دلیل کمبود وقت به جلسه بعد موکول شد.

در همین حال، معاون وزیر مسکن وشهرسازی با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی مسکن گفت: برای مسکن مهر سال ۹۰ درخواست ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی از بانک مرکزی شده است تا تسهیلات ساخت این طرح تامین شود.

به گزارش بنانیوز ، جمشید نورصالحی در گفتگو با مهر گفت: دراین جلسه بر تامین منابع بانکی برای سال ۹۰ از سوی بانک مرکزی تاکید شد، ضمن اینکه بانک مرکزی مکلف شد با توجه به سیاستهای پولی ۹۰ برنامه ریزی کند تا مشکلی برای تامین منابع مالی سا ل۹۰ پیش نیاید.

وی افزود: از بانک مرکزی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان درخواست تامین اعتبار برای مسکن مهر شده است تا در سال ۹۰ منابع بانکی برای ساخت مسکن مهر تامین شود.

معاون وزیر مسکن وشهرسازی در خصوص برنامه های جدید در مسکن مهر، اظهار داشت: ساخت مسکن مهر براساس همان برنامه ساخت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد که از قبل اعلام شده، پیش می رود.

نورصالحی تصریح کرد: از این تعداد ۹۷۰ هزار در شهرهای بالای ۲۵ هزار، ۳۷ هزار واحد در شهرهای جدید، ۲۴۰ هزار واحد شهرهای زیر ۲۵ هزار، ۲۴۰ هزار بافت فرسوده و ۸۰۰ هزار مسکن روستایی قرار دارند و همان برنامه ای است که از قبل اعلام شده است.

جلسه شورای عالی مسکن شنبه شب با حضور رئیس جمهور تشکیل شد. دکتر محمود احمدی نژاد در این جلسه بر اجرای تعهدات دولت در بخش مسکن تاکید کرده است.

 

 

    نظرات