اطلاعیه حفاظت محیط زیست خراسان رضوی / به نوزادان جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید!

اطلاعیه حفاظت محیط زیست خراسان رضوی / به نوزادان جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید!

اطلاعیه حفاظت محیط زیست خراسان رضوی / به نوزادان جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید!

فصل بهار ، فصل زندگیست . بهار فصل پویش و زایش تنوع زیستی محسوب می شود . با آغاز بهار، فصل زاد و ولد حیات وحش در کشور آغاز شده است و جانوران وحشی در عرصه های طبیعی شروع به زایمان بچه های خود نموده اند.

در این زمان از سال بسیاری از کوهنوردان، طبیعت گردان، چوپانان، مردم محلی و افرادی که به هر دلیلی وارد عرصه های طبیعی می شوند ممکن است با نوزادان حیوانات وحشی  در طبیعت در حالی که تنها هستند مواجه می شوند و با تصور آنکه مادرشان از بین رفته و یا بچه های خود را رها کرده است از روی دلسوزی آنها را به همراه خود از طبیعت خارج و به خانه می برند و یا به ادارات محیط زیست تحویل می دهند.

خروج  نوزادان جانوران وحشی از زیستگاه طبیعی اشتباه بزرگی است که هر چند با نیت خیر انجام شود آسیب جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می کند.

این تصور که نوزادان جانوران وحشی که در طبیعت تنها مشاهده می شوند، حتما از سوی مادرشان رها شده و یا مادر آنها تلف شده، تصور اشتباهی است.

ماده هایی که نوزادان خود را به دنیا آورده اند ناچار هستند برای تغذیه و یا شکار، بچه های خود را مدتی تنها بگذارند اما مجددا به محل اختفای آنها باز می گردند.

ضمن اینکه در بسیاری از موارد، حیوان مادر لحظاتی قبل از آنکه انسان به آنها نزدیک شود، متوجه حضور انسان شده، بچه های خود را مخفی نموده و موقتا محل را ترک می کند. حیوان ماده از بچه ها فاصله می گیرد اما با دور شدن انسان از محل اختفای بچه ها مجددا به سراغ آنها باز می گردد.

دست زدن، بغل کردن، بازی کردن و گرفتن عکس یادگاری با نوزادان حیات وحش نیز اقدام اشتباهی است که موجب وارد آمدن استرس شدید به جانور می شود و حتی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود اجتناب کند.

در صورت مواجه با نوزادان جانوران وحشی در طبیعت بدون آنکه به آنها دست بزنید، بلافاصله از آن مکان فاصله بگیرید تا حیوان مادر بتواند به سراغ بچه های خود بازگردد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات