۳۳ گونه جانوری خراسان رضوی در رده های مختلف خطر انقراض قرار دارند

۳۳ گونه جانوری خراسان رضوی در رده های مختلف خطر انقراض قرار دارند

تورج همتی طی یک گفتگوی خبری ضمن اشاره به اینکه ۳۳ گونه جانوری خراسان رضوی در رده های مختلف خطر انقراض قرار دارند،اظهار کرد: از میان مجموع مهره داران کشور ایران تعداد ۷۴ مهره دار در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی ( ICUC) قرار دارند و در رده های مختلف خطر انقراض قرار دارند .
وی افزود: از مجموع گونه های جانوری استان نیز تعداد ۳۳ گونه در فهرست سرخ این اتحادیه قرار دارد که خوشبختانه امسال با بارندگی های صورت گرفته وضعیت زیستی این گونه های جانوری بهتر شده است .
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی ادامه داد: آهو شاخص گونه های جانوری استان خراسان رضوی است و هم اکنون طبق سرشماری ها افزون بر دو هزار و ۵۰۰ راس آهو در خراسان رضوی وجود دارد ضمن اینکه کل و بز و قوچ و میش نیز در استان زیست دارند که بارندگی ها شرایط زیستی این گونه ها را هم ارتقا داده است .
وی گفت: این استان دارای ۴۱ منطقه تحت حفاظت است و وسعت این مناطق معادل دو و نیم میلیون هکتار است که از این منظر و به لحاظ تعداد مناطق زیستی تحت حفاظت این استان رتبه اول کشور را داراست .
همتی تصریح کرد: تنوع بالای زیستی در خراسان رضوی ناشی از تنوع زیستگاه های آن است و ادامه رشته کوه البرز در این استان، وجود قله بینالود ، دشت سرخس ، همجواری با صحرای قره قوم ترکمنستان، نزدیکی با رودخانه هریرود و مجاورت با کویر مرکزی ایران از جمله شرایط جغرافیایی و زیستگاهی متنوعی است که این استان را جز استان های برتر کشور در زمینه تنوع زیستی قرار داده است .
وی بیان کرد: ۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومترمربعی خراسان رضوی معادل دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد و همه این مساحت با بارندگی های خوب امسال سبزپوش شده است .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات