رها سازی یک سر جوجه تیغی در رشت

رها سازی یک سر جوجه تیغی در رشت

یک سر جوجه تیغی که توسط دوستداران محیط زیست و حیات وحش در اطراف خشکبیجار پیدا شده و نجات یافته بود تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت شد .

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان حمزه عشوری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با اعلام این خبر گفت دوستداران طبیعت و حیات وحش یک سر جوجه تیغی را در اطراف خشکبیجار پیدا کرده از آن نگهداری نموده بودند سپس با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت تماس گرفته که در اسرع وقت مامورین یگان حفاظت اداره رشت به محل اعزام و جوجه تیغی را از آنها تحویل گرفتند .

. حمزه عشوری اضافه کرد پس از تحویل گرفتن جوجه تیغی نسبت به رها سازی آن در محیط مناسب زندگی آن اقدام شد .

وی افزود که جوجه تیغی با تشی متفاوت بوده و اهم تفاوت آنها به اینصورت میباشد که جوجه تیغی  پستانداری از خانواده خارپشت ها بوده که عمده غذای آنها حشرات ، حلزون ها ، کرم ها و حتی مار نیز میباشد ، سر و جثه کوچکی داشته و به زحمت به یک و نیم کیلوگرم میرسند . اما تشی پستانداری از خانواده جوندگان هستند که از ریشه ها و ساقه و برگ و گل و دانه و میوه گیاهان و درخت ها تغذیه میکنند ، سر و جثه نسبتاً بزرگی داشته و وزن آنها بین ۱۱ تا ۲۵ کیلوگرم در مناطق مختلف میرسد .

عشوری اذعان داشت با دانستن این موضوع که  اینگونه از موجودات(جوجه تیغی) مفید و نوعی آفت کش و مبارز طبیعی با آفات مزارع و باغات بشمار آمده و در مزارع و باغات حشرات و لارو آنها را خورده و از بین میبرند ،  کشاورزان و باغداران میبایست  به این گونه از موجودات توجه خاطر بیشتری داشته و نسبت به حفظ زیستگاه و خود آنها جدیت بیشتری داشته باشند .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات