نیمی از مخزن سد زاینده‌رود پر شده است/ رهاسازی ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب برای بخش کشاورزی

نیمی از مخزن سد زاینده‌رود پر شده است/ رهاسازی ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب برای بخش کشاورزی

"مسعود میرمحمدصادقی" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به اینکه میزان بارندگی‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود ۱۸۹ میلی‌متر رسیده است، ادامه داد: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۴۱ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه میزان آب ورودی به مخزن سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به بیش از یک میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: سال گذشته در همین بازه زمانی ورودی به مخزن زاینده‌رود تنها ۲۷۵ میلیون مترمکعب بوده است ولی بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده تا روان‌آب ورودی به مخزن این سد هم اکنون از مرز یک میلیارد مترمکعب نیز بگذرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: حجم آب موجود در مخزن سد زاینده‌رود نیز با افزایش ۱۹۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۱۴ میلیون مترمکعب رسیده است و در حال حاضر ۵۰ درصد مخزن این سد پر است.
میرمحمدصادقی با تاکید بر اینکه حدود نیمی از مخازن سدهای مهم استان پر است، ادامه داد: در حال حاضر ورودی به سد زاینده‌رود ۱۶۰ مترمکعب و خروجی ۹۲ مترمکعب در ثانیه است.
وی با تاکید بر اینکه روند رهاسازی آب سد زاینده‌رود تا خردادماه سال جاری ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: از بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب حقابه کشاورزی رهاسازی شده که بر این اساس نیمی از حقابه کشاورزان در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات