بازی با کلمات مانع از احقاق حقوق شهر و شهروندان می شود

بازی با کلمات مانع از احقاق حقوق شهر و شهروندان می شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو هیات رییسه شورای اسلامی کلانشهر اراک در انتقاد به لایحه مالیات بر ارزش افزوده در خصوص این لایحه گفت: به نظر می رسد که یک سری از افراد که شاید اعتقاد کمتری به دموکراسی و جایگاه رفیع شوراها و اصول قانون اساسی دارند، به دنبال این هستند که با تغییر واژه ها، جایگاه شهرداری را تضعیف نمایند.وی افزود: در جوامع پیشرفته، جایگاه شهرداری حکومت محلی تعریف شده به گونه ای که در واقع تمام امورات حوزه مدیریت شهری به صورت مدیریت یکپارچه در شهرداری ها متمرکز می شود و شهرداری ها هستند که متولی امور مردم هستند.
رضایی در ادامه با اشاره به این مهم که در قانون اساسی کشور جمهوری اسلامی ایران، اصولی در راستای تقویت مدیریت شهری در نظر گرفته شده، ادامه داد: با استعانت از آیه مبارکه "و امرهم شورا بینهم" که اصل شوراهاست، شوراها از کوچکترین مقاطع روستایی، شهرستان، شهری، استان و شورای عالی استان ها تشکیل شده که در دل این مجموعه، شوراها از روستا تا شورای عالی استان، یکی از مجاری قانون گذاری می باشند .
وی افزود:متاسفانه مصوبه اخیر کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده، می تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد، اول اینکه کلمه عوارض را به مالیات تغییر دادند یعنی نوعی صورت مساله را پاک نموده و این باعث می شود که پرداختی های شهرداری به موقع انجام نشود و اداره امور شهری تضعیف شود، همچنین به نظر می رسد این لایحه مغایر با برنامه ششم توسعه و خلاف جهت برنامه توسعه ملی است.
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر اراک تاکید نمود که این لایحه شوراها را تضعیف می نماید و به نهادی نمادین تبدیل می کند و به جای این که یک نهاد اثر بخش باشد، این لایحه می تواند خط بطلانی بر پارلمان مدیریت شهری باشد و پایان نظام پارلمان شهری را رقم بزند.
وی با بیان اینکه شورا و شهرداری یک نهاد خدمتگزار می باشد و این لایحه به دنبال تضعیف و تضییع حقوق حقه این دو نهاد می باشد، خاطر نشان کرد:کاهش و متزلزل کردن جایگاه شورا به نفع هیچ کس نیست، بلکه راه نجات و پیشرفت شهر در این است که شوراها تقویت شوند.
رضایی افزود: قاعدتا عوارض محلی متعلق به شهرداری ها می باشد و قانون گذاران در مجلس شورای اسلامی باید به این موضوع توجه داشته باشند که این لایحه با کلمات بازی نکند و با بازی با کلمات باعث تضعیف شوراها و شهرداری ها نشود. لذا بنده استدعا دارم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی که بنده با تعداد کثیری از ایشان از جمله مطهری نایب رییس مجلس، کواکبیان رییس فراکسیون دیپلماسی مجلس، ابراهیمی عضو مجمع نمایندگان استان و دیگر نمایندگان ارتباط گرفته و از ایشان درخواست نمودم که نسبت به این لایحه توجه داشته باشند، چرا که عده ای به دنبال تضعیف جایگاه شورا و شهرداری می باشند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار داشت: هزینه عوارضی که در محدوده محلی یک شهر ایجاد می شود، باید از طریق شهروندان به شهرداری پرداخت شود و نمایندگان مردم بایستی نحوه هزینه کرد این مبالغ برنامه ریزی و مدیریت و در نهایت تدوین بودجه هزینه ای نمایند، اما متاسفانه این لایحه متزلزل نمودن جایگاه شوراها و شهرداری ها را به دنبال دارد.
وی گفت: بنده پیش بینی می نمایم که این لایحه در مجلس رای نیاورد و یا اینکه اصلاح اساسی شود، چرا که اگر این لایحه با ساز و کار غیر کارشناسی که تنظیم شده تصوبب شود، شهرداری ها متزلزل و دولت با بحران بزرگی در اداره امور شهری مواجه خواهد شد.
رضایی بیان داشت: بنده به عنوان یک عضو از اعضای شورای اسلامی شهر اراک و خادم ملت در پارلمان شهری از تمامی نمایندگان مردم در مجلس این استدعا را دارم که به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند تا این لایحه در مسیر درست حرکت کند.
وی با بیان اینکه روش این لایحه یک انحراف در بودجه ریزی نظام شهری و صد در صد مغایر با لایحه های سه گانه مدیریت واحد شهری تلقی می شود، گفت: بدون شک کسانی که دل در گرو نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و خدمت به مردم دارند، قطعا به این باور رسیدند که این لایحه به نفع مردم نخواهد بود و با واریز عوارض به جیب دولت ممکن است که در سایه غفلت برخی از مسوولین، در مسیرهایی هزینه شود که شایسته و بایسته نیست و اکثر شهرهای کشور دچار بحران شوند.
رضایی گفت: بنده به عنوان یک شهروند و فردی که مسایل شهری را آسیب شناسی می نماید، تاکید دارم که این لایحه به نفع شهرداری ها و شوراها نیست و تضعیف دو نهاد مقدس شورا و شهرداری را به دنبال دارد، امید است که نمایندگان مجلس از حقوق حقه مردم و نمایندگان مردم در حوزه پارلمان شهری دفاع نمایند.

:
لینک اصل خبر در سایت شهرداری اراک

    منبع خبر

    شهرداری اراک

    شهرداری اراک یک شهرداری در شهر اراک می باشد

      نظرات