عبور از سراشیبی ساخت‌و‌ساز

عبور از سراشیبی ساخت‌و‌ساز

www.BanaNews.irساخت‌وساز در شهر تهران از سراشیبی رکود به طور کامل خارج شده، اما برای رسیدن به رکورد رونق سال۸۶ هنوز فاصله دارد؛ بر اساس تازه‌ترین آمار دفتر صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری، سال گذشته ساخت ۱۲۷ هزار و ۵۰۸ واحد مسکونی در شهر تهران آغاز شد که در مقایسه با سال قبل از آن ۴۲ درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که بازار ساخت‌وسازهای مسکونی در تهران بعد از رشد ۷۱ درصدی سال۸۶، در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به ترتیب افت ۱۴ درصدی و ۴۳ درصدی را تجربه کرده بود. برای سال جاری با توجه به اینکه به زودی طرح تفصیلی تهران رونمایی می‌شود و مقررات جدیدی در قالب آن برای ساخت‌وساز به اجرا درمی‌آید، پیش‌بینی شده است میزان سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی با رشد بیشتری نسبت به سال گذشته همراه شود. همچنین از آنجا که در سال۸۹ ساخت‌وسازها به مناطق فرسوده شهر کشیده شد و امسال نیز مقرر شده بخشی از تسهیلات بانکی بخش مسکن صرف نوسازی بافت‌های فرسوده شود، چشم‌انداز ساخت‌وساز در این مناطق شهر، روشن و امیدوارکننده خواهد بود.

نرخ رشد ساخت‌وساز در تهران بعد از دو سال‌پیاپی، «مثبت» شد

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حجم ساخت‌وساز در شهر تهران بعد از افت در دو سال پیاپی، سرانجام در سال۸۹ رشد مثبت و قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد، اما در حالی که انبوه‌سازان «پارسال» را مطلوب و در عین حال بی‌سابقه عنوان می‌کنند، آمارها نشان می‌دهد بازار ساخت‌وساز در پایتخت هنوز تا رکورد سال۸۶ – سال اوج رونق مسکن- فاصله دارد که به احتمال زیاد در سال جاری این فاصله برطرف خواهد شد.

جدیدترین گزارش دفتر صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری تهران که در اختیار دنیای‌اقتصاد قرار گرفته حاکی است: «طی ۱۲ ماه سال۸۹ تعداد ۱۲۷ هزار و ۵۰۸ واحد مسکونی در پایتخت ساخته شده که این حجم نسبت به سال قبل از آن ۴۲درصد رشد کرده است. این در حالی است که ساخت‌وساز مسکونی در تهران طی سال‌های ۸۷ و ۸۸ به ترتیب ۱۴- درصد و ۴۳- درصد رشد کرده بود.»

در سال۸۶ که قیمت مسکن به شکل خیره‌کننده بالا رفت و سود در بازار مسکن نجومی شده بود، عملکرد سرمایه‌گذاران ساختمانی و انبوه‌سازان در تهران، بی‌سابقه‌ افزایش پیدا کرد؛ طوری که تعداد واحدهای مسکونی که کلنگ آنها در سال۸۶ زمین زده شد از مرز ۱۸۰ هزار واحد مسکونی تجاوز و ۷۱ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد کرد. در آن سال (۸۶) میزان تقاضای سالانه مسکن در تهران کمتر از ۱۰۰ هزار واحد تخمین زده می‌شد.

به این ترتیب به‌رغم صعودی شدن آمار ساخت مسکن در تهران طی سال۸۹، عملکرد انبوه‌سازی حدود ۵۰ هزار واحد کمتر از سال ۸۶ بوده است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری این کمبود جبران شود.

در سال ۸۹ چنانچه رفتار انبوه‌سازان شهر تهران به صورت فصلی مورد ارزیابی قرار بگیرد، نرخ رشد ساخت‌وساز در مقاطعی از سال تا مرز دو برابر مدت مشابه سال ۸۸ افزایش پیدا کرد؛ طوری که در ۵ ماه اول پارسال تعداد واحدهایی که برای ساخت آنها پروانه ساختمانی صادر شد ۷۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش پیدا کرد و همچنین در نیمه اول پارسال نیز معدل ساخت‌وساز در تهران ۸۵ درصد رشد کرد.

بیشترین حجم فعالیت ساختمانی در تهران طی سال گذشته مربوط به ماه اسفند بوده؛ طوری که در این ماه تعداد واحدهای ساخته‌شده دو برابر ماه‌های دیگر بوده است. پارسال ماهانه برای حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی مجوز ساخت در تهران صادر شده که این رقم در آخرین ماه سال، به ۲۲ هزار واحد مسکونی رسید.براساس این گزارش، در سال گذشته ۱۷ درصد کل مجوزهای ساختمانی صادر شده در تهران، مربوط به بافت‌های فرسوده بوده؛ طوری که از ۱۲۷ هزار واحد مسکونی جدید، نزدیک به ۲۳ هزار واحد مسکونی در محله‌های فرسوده در قالب نوسازی ساخته شد. میزان نفوذ سازنده‌ها به بافت‌فرسوده تهران در مقایسه با سال‌های قبل مناسب و همراه با رشد ارزیابی شده است و این رقم قرار است برای امسال به ۵۰هزار واحد برسد.در حال حاضر کارشناسان مسکن پیش‌بینی می‌کنند با توجه به اجرای قریب‌الوقوع طرح تفصیلی تهران و همچنین به دلیل اینکه امسال دومین سال رونق مسکن محسوب می‌شود، میزان ساخت‌وسازها در سال جاری شدت بیشتری نسبت به سال۸۹ بگیرد.

به گزارش بنانیوز به نقل از دنیای‌اقتصاد از جزئیات گزارشی که دفتر صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری تهران منتشر کرده حاکی است طی ۱۲ ماه سال گذشته در مجموع ۱۸ هزار و ۳۰۰ پروانه ساختمانی در پایتخت صادر شده است که با این پروانه‌ها، کلنگ ساخت ۱۲۷ هزار واحد مسکونی زمین زده شد. سال گذشته از کل پروانه‌های صادره ۴۵۵۵ پروانه مربوط به بافت‌های فرسوده بوده است.

در سال‌های ۸۶، ۸۷ و ۸۸ نیز به ترتیب ۱۸۳ هزار و ۲۱۰ واحد، ۱۵۷ هزار و ۵۶۱ واحد و ۸۹ هزار و ۲۸۰ واحد مسکونی در تهران ساخته شده است.

 

    نظرات