جمالی نژاد: آئین نامه نحوه سازماندهی مشارکت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران شهری تقدیم دولت شد

جمالی نژاد: آئین نامه نحوه سازماندهی مشارکت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران شهری تقدیم دولت شد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از تهیه "آئین نامه نحوه سازماندهی مشارکت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران شهری و تعیین نقش و مسئولیت آنها در قالب سلسله مراتب شهری و فرآیند مدیریت بحران با رویکرد پایدارسازی، آموزش، رسته بندی و تجهیز آنها " و تقدیم آن با امضای وزیر کشور به معاون اول محترم رییس جمهوری برای طی مراحل قانونی تایید و تصویب در دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد با بیان این مطلب گفت: طبق مصوبه هیات محترم دولت پیرامون سند آسیب شناسی مدیریت بحران شهرداریها که سال ۹۶ تصویب و ابلاغ شد، سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور موظف به تهیه این آئین نامه شد که پیش نویس آن پس از تشکیل جلسات و دریافت نظرات و پیشنهادهای دستگاه های مختلف از جمله سازمان مدیریت بحران، استانداریها، دستگاه های امدادی و ستادهای مدیریت بحران شهرداریها تهیه و تقدیم دولت شد.

وی هدف اصلی از تهیه این آئین نامه را ساماندهی مشارکت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران و تعیین نظام مشخص در بین کلیه سازمان های بکارگیرنده نیروی داوطلب مردمی به منظور بکارگیری در فعالیت های مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران ذکر نمود.

جمالی نژاد اضافه کرد:‌ قلمرو این آیین نامه شامل تمامی سازمان ها و نهادهای امدادی و عملیاتی فعال در حوزه ایمنی و مدیریت بحران کشور از جمله جمعیت هلال احمر، شهرداریها و سازمانهای تابعه و بسیج و سایر سازمانهای دارای ماموریت مشخص در ایمنی و مدیریت بحران است.

وی افزود: نقش و مسئولیت قابل واگذاری به نیروهای داوطلب متناسب با مراحل مدیریت بحران، همکاری و مشاوره در امور کاهش اثرات و پیشگیری، آمادگی، مقابله، مشارکت در فرایند بازسازی و بازتوانی پس از بروز حوادث در قالب سلسله مراتب شهری شامل محله، ناحیه، منطقه و شهر تعیین می شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین گفت: به موجب یکی از بندهای این آیین نامه، در هنگام بروز حوادث و اعلام فراخوان استفاده از نیروهای داوطلب برای مشارکت در فرایند امدادرسانی کلیه سازمان های مسئول و اعزام کننده نیروهای داوطلب موظف به رعایت سیاست ها و ابلاغیه های روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور، استان و شهرستان مطابق سطح حادثه اعلام شده می باشند و ترتیب و نحوه این هماهنگی به موجب دستورالعملی است که پس از تصویب در شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور ابلاغ می شود.

جمالی نژاد همچنین اظهار کرد: رسته های موضوعی فعالیتهای داوطلبین که در این آیین نامه مشخص شده، عبارت از "آموزش و ترویج فرهنگ ایمنی"، "نظارت بر اجرای مقررات ایمنی"، "هشدار و اطلاع رسانی"، "ارزیابی و پشتیبانی عملیات"، "امداد و نجات"، "آتش نشانی"، "امنیت و انتظامات"، "تدفین"، "مستندسازی حوادث و سوانح و "بازسازی و بازتوانی" می باشد.

وی اضافه کرد: به موجب یکی دیگر از بندهای این آیین نامه، سازمان بکارگیرنده موظف می باشد قبل از هرگونه بکارگیری نیروهای داوطلب، آموزش های مورد نیاز را به داوطلب ارایه و به افرادی که دوره های آموزشی را با موفقیت به پایان رسانده باشند، گواهینامه پایان دوره آموزشی و کارت عضویت دو ساله اعطاء نماید.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات