طراحی غرب برای ایجاد خشکسالی در ایران

طراحی غرب برای ایجاد خشکسالی در ایران

www.BanaNews.irمحمود احمدی‌نژاد که پنج‌شنبه گذشته برای افتتاح سد و سامانه انتقال آب کمال صالح به اراک سفر کرده بود، با اشاره به مقاله یک سیاستمدار غربی که از بحران آب در ۳۰ سال آینده خبر داده و در آن از خشک شدن مناطقی از کره زمین از سمت ترکیه و ایران تا شرق آسیا سخن گفته است، افزود: محدوده ترسیم شده در مقاله این سیاستمدار غربی بخش‌هایی را شامل می‌شود که آنها از تمدن‌سازی و فرهنگ‌آفرینی کشورهای این محدوده در هراسند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) احمدی‌نژاد با بررسی وضعیت بارش و تغییرات آب و هوایی در یک سال اخیر در منطقه آسیا و اروپا تصریح کرد: بر اساس اخباری که صحت آن در مورد وضعیت آب و هوا مورد تایید قرار گرفته است، کشورهای اروپایی با استفاده از تجهیزاتی خاص، به گونه‌ای عمل کرده‌اند که ابرها تخلیه شده و ابرهای بارش‌زا به کشوری‌های منطقه از جمله ایران نرسد.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه این یک حادثه طراحی شده است، گفت: این موضوع از طریق مراجع حقوقی کشورمان پیگیری خواهد شد و این کار زشت نباید ادامه پیدا کند.

وی هدف کشورهای اروپایی را از انجام این اقدامات، ایجاد تنش و تخاصم در آب‌های مرزی کشورها عنوان کرد و افزود: اعتقاد دارم همان طور که پیش از این نیز اعلام شده بود، جنگ آینده جنگ آب است.

تاکید بر سرعت دادن به مدیریت آب در کشور

رییس‌جمهوری در ادامه سخنانش در مراسم بهره‌برداری از سد کمال صالح استان مرکزی گفت: با توجه به اینکه کشور ایران در مناطق خشک و کم‌بارش قرار دارد، ضروری است سرعت مدیریت آب در کشور افزایش یابد.

احمدی‌نژاد، میزان متوسط بارش در سایر کشورها را ۷۵۰ میلیمتر در سال آبی بیان کرد و افزود: این میزان در ایران ۲۵۰ میلیمتر است که طی ۱۰ سال اخیر با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای همراه بوده است.

به گفته رییس‌جمهوری، وضعیت بارندگی در کشور طی سال‌های اخیر ۱۷۹ میلیمتر افت داشته که موید کاهش ۲۴ درصدی متوسط بارش در ایران است.

وی با تاکید براینکه ارزش آب بالاتر از ارزش انرژی و سایر کالاها است، تصریح کرد: بدون انرژی می‌توان زندگی کرد، اما بدون آب زندگی ناممکن است.

گام بعدی مدیریت مصرف آب است

احمدی‌نژاد، تکمیل شبکه انتقال آب و اجرای روش‌های درست مصرف را دو هدف مهم در حوزه زیرساختی آب کشور برشمرد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پنج سال آینده باید تمام شبکه‌های انتقال و کنترل آب در کشور تکمیل شود تا در گام بعدی که مدیریت مصرف آب است، در کشاورزی، صنعت، سرب و سایر بخش‌ها به صورت عملیاتی درآید.

رییس‌جمهوری، دو شیوه مهم در استفاده بهینه از آب را آبیاری تحت فشار و قطره‌ای بارانی دانست و تصریح کرد: طی پنج سال آینده، سیستم کشاورزی کشور باید تحت آبیاری تحت فشار قرار گیرد و در این زمینه برنامه‌ریزی شده است.

صرفه‌جویی شش هزار میلیارد تومانی در بودجه ۸۹

وی با بیان اینکه در سال گذشته بخشنامه‌ای تحت عنوان ضوابط برنامه بودجه برای کنترل هزینه‌ها ابلاغ شد، افزود: کل بودجه مصرفی دولت در سال گذشته ۸۹ هزار میلیارد تومان بود، در حالی که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌های مصرفی صرفه‌جویی شد که این رقم بیش از کل بودجه آموزش عالی است. رییس‌جمهور یادآور شد: از ثروت باید عالمانه و درست استفاده کنیم تا بتوان راندمان و بهره‌وری را به خوبی محقق سازیم.

افزایش ۵/۴ برابری فعالیت زیربنایی

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از اظهاراتش در مراسم بهره‌برداری از سد کمال صالح استان مرکزی، با بیان اینکه در سال ۸۳، پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در تاسیسات زیربنایی کشور هزینه شد، گفت: این میزان در سال گذشته با افزایش ۲/۲ برابری به ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید و امسال این رقم به ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی افزود: از سال ۸۳ تاکنون مجموعه فعالیت‌های انجام شده در زمینه تاسیسات زیربنایی بیش از ۵/۴ برابر شده است.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم می‌شود در کشور ۱۰ برابر گذشته کار و فعالیت عمرانی انجام داد؛ چرا که همه ملزومات از جمله نیروی انسانی متخصص و مواد مورد نیاز در ایران وجود دارد.

نگذارید موانع، مونوریل قم را متوقف کند

رییس‌جمهور در نشستی با حضور مسوولان اجرایی استان قم اظهار کرد:‌ با توجه به حجم فزاینده ورود زائران به شهر قم، باید هر چه سریع‌تر قطار شهری قم به بهره‌برداری برسد. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «محمود احمدی‌نژاد» شامگاه چهارشنبه گذشته در نشستی با حضور استاندار، شهردار، جمعی از اعضای شورای شهر و تعدادی از دست‌اندرکاران پروژه قطار شهری قم، مسائل شهری این استان به ویژه قطار شهری را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

احمدی‌نژاد خطاب به مسوولان اجرایی قم گفت: اجازه ندهید در این راه موانع، کار را متوقف کند و هر مانعی را با راهکار مناسب خودش برطرف کنید و کار را با سرعت و کیفیت پیش ببرید. وی بر لزوم اتکا بر کار کارشناسی برای استقرار مدل مناسب مدیریت شهری، کاهش هزینه‌ها و زمان اجرای پروژه‌ها تاکید و تصریح کرد: بهترین سیستم‌ها و تجهیزات حمل‌و‌نقل و بهترین امکانات را برای این شهر در نظر بگیرید و فراهم کنید و دولت نیز در این مسیر به صورت کامل از شما حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

تاکید احمدی‌نژاد بر اجرای سریع مونوریل قم و اشاره به این موضوع که باید موانع را در این راه برطرف کرد در حالی ابراز می شود که جامعه مدرسین قم و در راس آن آیت‌الله محمد یزدی با عبور مونوریل از روی سطح در محدوده حرم حضرت فاطمه معصومه (س) کاملا مخالف هستند. هرچند با اعلام این مخالفت احمدی‌نژاد سردار رویانیان را مسوول مستقیم این پروژه قرار داده است و او هم به تازگی اعلام کرده است که به دور از جنجال‌سازی این پروژه را ادامه خواهد داد.

دنیای اقتصاد

    نظرات