بازار املاک کلنگی متراژ کوچک

بازار املاک کلنگی متراژ کوچک

www.BanaNews.irخانه‌های نقلی در بازار مسکن حاصل ساخت و ساز املاک کلنگی کمتر از ۱۰۰ متر مربع است و بیشترین متقاضیان خرید این دسته از املاک مسکونی‌، مصرف کننده‌ها هستند تا سازنده‌ها.

خرید املاک کلنگی نقلی به نفع مصرف‌کننده‌ها

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مشاور املاکی فعال در منطقه دولت در این باره گفت: شهرداری به آن دسته از املاک کلنگی که متراژ شان بیش از ۵۰ متر مربع باشد جواز ساخت آپارتمان ۴ طبقه را می‌دهد و اگر کمتر از ۵۰ متر باشد از تعداد طبقات کاسته خواهد شد.

وی در رابطه با میزان استقبال خریداران از املاک کلنگی به اصطلاح نقلی‌، افزود: اکثر متقاضیان املاک کلنگی متراژ کوچک‌، مصرف کننده‌ها هستند که قصد سکونت دارند؛ چراکه عدم سوددهی کافی ناشی از ساخت (نوسازی) این نوع املاک قدیمی‌، سازنده‌ها را از خرید منصرف می‌کند.

اقبال درباره نحوه ارزش گذاری املاک کلنگی در بازار مسکن اظهار کرد: طول گذر‌، بر و متراژ از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای قیمت گذاری محسوب می‌شود و به همین دلیل هرچه متراژ زمین بیشتر باشد و از گذر و بر مناسبی برخوردار باشد سازنده تمایل بیشتری به خرید این دسته از املاک کلنگی دارد؛ اگرچه املاک کلنگی نقلی از نرخ پایین‌تری بهره‌مند هستند، اما میزان سوددهی آنها در مقایسه با املاک کلنگی بزرگ‌، اندک است.

این مشاور املاکی خاطرنشان کرد: در برخی از فرعی‌های دولت‌، شمال خیابان ظفر‌، قیطریه‌، هروی و خواجه امیری می‌توان شاهد املاک کلنگی با متراژ کمتر از ۱۰۰ متر مربع بود.

سود سازنده از جواز ساخت ۵ طبقه

اگرچه املاک کلنگی کمتر از ۱۰۰ متر مربع‌، جواز ساخت آپارتمان ۴ طبقه را به خود اختصاص می‌دهند، اما شرط این است که برای همان ۴طبقه پارکینگ تامین شود، در غیر این صورت تعداد طبقات کاهش خواهد یافت و به دلیل اینکه اکثر سازنده‌ها سود دلخواه را از ساخت املاک قدیمی‌ساز پیش‌بینی نمی‌کنند به سراغ خرید آنها نمی‌آیند.

نصیر‌، بنگاهداری واقع در خیابان شریعتی دراین باره تصریح کرد: اکثر سازنده‌ها کلنگی‌هایی را خریداری می‌کنند که حداقل از جواز ساخت آپارتمان ۵ طبقه برخوردار باشد، زیرا آنها معتقدند که سود ساخت از طبقات بالایی تامین می‌شود.

خرید کلنگی‌های نقلی بهتر از بیکاری

یکی از فعالان بازار مسکن در منطقه پونک درباره وضعیت معاملات املاک کلنگی قدیمی‌ عنوان کرد: اگر ملک مورد نظر سازنده‌ها به بازار عرضه نشده باشد و از طرف دیگر مدتی مشغول کار نبوده باشند به خرید کلنگی‌های متراژ کوچک رو می‌آورند، حتی اگر شده شراکتی ساخت و ساز کنند، یعنی سود بین مالک و سازنده تقسیم شود.

میرزایی همچنین تاکید کرد: هرچه زیربنا بزرگ تر باشد به نفع سازنده است، زیرا واحدها خوش قواره می‌شوند و جواز برای ساخت واحد بیشتری دریافت می‌کنند و در نتیجه از سود بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوند.

دنیای اقتصاد

    نظرات