استاندار : لایروبی رودخانه های استان مرکزی ضروری است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای معادن استان، گفت: رودخانه های این استان در پی بارش های بهاره و سیلابی شدن مسیل ها با افزایش رسوبات مواجه شده که لایروبی بستر آن ها ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: بر اساس قانون برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و برداشت از بستر رودخانه ها با هدف ساماندهی شرایط عبور آب انجام می شود .

وی ادامه داد: سیلاب های اخیر حجم زیادی از شن و ماسه را در کف رودخانه ها انباشته کرده و به صورت موردی و برای ساماندهی و ایمن کردن مسیر آب با نظارت اصولی می توان از این مصالح به عنوان خوراک برای واحدهای تولیدی استفاده کردد .

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: برخی کارگاه های تولیدی شن و ماسه که از گذشته مجوز برداشت دارند می توانند در نقاطی که مورد تایید سازمان آب منطقه ای استان است اقدام به برداشت محدود و در حد و ساماندهی رودخانه ها استان کنند .

آقازاده گفت: شرکت آب منطقه ای استان مرکزی باید ظرف مدت ۱۰ روز آینده نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کند تا کارگاه هایی که از گذشته مجوز برداشت کسب کرده اند نسبت به برداشت از این نقاط اقدام کنند .

وی ادامه داد: پیش بینی شده که حجم شن و ماسه انباشته شده در بستر رودهای استان پس از سیلاب ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تن باشد که باید در راستای لایروبی و ایمن سازی از مسیر عبور آب خارج شود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: نیاز است در ارایه مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های این استان، شهرداری ها و برخی پیمانکاران بزرگ راه سازی که اجرای طرح های ملی در استان را برعهده دارند در اولویت قرار گیرند .

مهدی زندیه وکیلی افزود: نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها باید توسط سازمان آب منطقه ای مشخص شود تا از بروز مشکلات در رودخانه های استان جلوگیری شود .

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مجوز کارگاه های برداشت شن و ماسه از دهه ۸۰ تا کنون به دلیل افزایش این کارگاه ها در استان صادر نشده و کارگاه های فعال در این حوزه نیز به معادن کوهی منتقل شده اند .

مهندس عزت الله آمره ای افزود: بر اساس قانون برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و نمی توان رودخانه ها را به عنوان معدن به سازمان صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد .

وی ادامه داد: سیلاب های اخیر مصالحی را در رودخانه های استان مرکزی به همراه داشته است که می توان این مصالح در قالب کارگاه و با هدف لایروبی رودخانه ها در اختیار بهره برداران قرار داد .

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: طرح شناسایی نقاط نیازمند لایروبی در سطح رودخانه های استان برای خروج حجم غیرمنطقی شن و ماسه در دست انجام است .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۶ نشست شورای معادن از سال گذشته تا کنون در استان برگزار شده که برگزاری این نشست ها ۴۶ مصوبه تعلیق، ابطال و اکتشاف به همراه داشته است .

محمدرضا حاجی پور افزود: ۱۰۰ درصد این مصوبات تا کنون اجرایی شده است و استان مرکزی در زمینه پیگیری رفع مشکلات معادن درزمره استان های برتر کشور بوده است .

وی ادامه داد: بر اساس بخشنامه ای برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنون است که با توجه به سیلاب های اخیر امکان برداشت در برخی نقاط فراهم شده است .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با تصمیم شورای معادن استان امکان برداشت این مصالح به عنوان خوراک کارگاه های شن و ماسه فراهم می شود .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات