دهیاری های با رای نمایندگان مجلس از پرداخت مالیات معاف شدند

دهیاری های با رای نمایندگان مجلس از پرداخت مالیات معاف شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دوشنبه ۲۰ خردادماه مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم با ۱۹۱ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر در صحن، کلیات و ماده واحده این لایحه را مبنی بر معافیت دهیاری ها از پرداخت مالیات به تصویب رساندند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در جریان بررسی لایحه مذکور جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم گفت: دهیاری ها به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی امروز با کمک های دولتی و مردمی فعالیت می کنند. از طرف دیگر براساس قانون کلیه منابع دهیاری ها از محل عوارض به مصرف همان روستا می رسد و در این میان فرمانداری و بخشداری ها بر عملکرد دهیاری ها نظارت می کنند.

وی ادامه داد: براساس قانون وظایف دهیاری ها مشابه شهرداری ها بوده، حال در قانون شهرداری ها از پرداخت مالیات معاف شده اند اما دهیاری ها باید اقدام به پرداخت مالیات کنند.

همچنین سیدکاظم دلخوش نماینده ٔ صومعه‌سرا نیز در موافقت با لایحه مربوطه گفت: براساس بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم برخی دستگاه ها از جمله شهرداری ها، وزارتخانه ها و موسسات دولتی از پرداخت مالیات معاف هستند. از طرفی دهیاری ها در مناطق روستایی با دستان توانمند مجلس ایجاد شده و امروز این مراکز به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی با شخصیت حقوقی مستقل فعالیت می کنند، از این رو به نظر من دهیاری ها باید کنار شهرداری ها دیده شده و مشمول معافیت های مالیاتی باشند.

حبیب اله دهمرده نماینده زابل در موافقت با لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم گفت: قطعاً روستاها بزرگترین منابع تولیدکننده در کشور هستند اما متاسفانه به دلیل برنامه ریزی اشتباه، این مراکز تولیدکننده به مراکز مصرف کننده تبدیل شده اند. از این رو لایحه مذکور بهانه ای است تا به دهیاری ها و روستاها کمک کنیم.

لازم به ذکر است که در ماده واحده لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم آمده است؛

در بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ با اصلاحات بعدی آن، بعد از عبارت "شهرداری ها" عبارت "و دهیاری ها" اضافه و یک تبصره به شرح زیر به آن الحاق می شود:

تبصره- اعمال این ماده از زمان تاسیس دهیاری های کشور می باشد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات