مهندس حاج‌رسولی‌ها: نیروگاه‌های برق‌آبی باید رکورد...

بیست و نهمین نشست کمیته فنی تخصصی نیروگاه‌های برق‌آبی کشور با پیام تصویری مهندس حاج‌‌رسولی‌ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ،دکتر حسینی مدیرکل دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل و با حضور مدیران عامل سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، معاونین شرکت مدیریت شبکه برق کشور، مدیران ارشد نیروگاه‌های برق‌آبی سراسر کشور و منتخبینی از شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه، به ریاست مهندس فربد استیری مدیر کل مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور، در روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸ در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران مهندس حاج رسولی‌ها در پیام تصویری خود ضمن تقدیر از برگزاری این نشست، با اشاره به بارندگی‌های بسیار خوب سال  جاری گفت: درسال آبی جاری به دلیل نزولات خوبی که داشتیم، حجم مخازن عمده‌ی سدها، خصوصاً سدهای نیروگاهی کشور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. وی افزود بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و هفتصد گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه‌های برق‌آبی کشور داشته‌ایم که ۵۰ درصد از این عدد در ۳ ماهه زمستان سال ۹۷ تولید شده است، که این میزان از تولید در فصل زمستان که کشور با محدودیت تامین سوخت برای نیروگاه‌‌های حرارتی و گازی مواجه است، عدد قابل توجهی است و توانسته بیش از ۲ میلیارد متر مکعب صرف‌جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه‌ها را بهمراه داشته باشد.

حاج‌رسولی‌ها در ادامه ضمن تاکید بر بهره‌گیری از تجارب وقایع روی داده در سال‌های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مرکز نیروگاه‌های برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران اشاره کرد و گفت باید سعی کنیم انسجام مناسب‌تری در این بخش داشته باشیم. او افزود با استفاده از همین تجارب، در سیلاب‌های اخیر، مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی نقش موثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و بهیمن دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته‌ایم و ادامه این راه مشروط به این است که شکر این نزولات جوی را بجا آوریم و در تابستان سال جاری اقدامات مناسبی را با هماهنگی هرچه بیشتر انجام دهیم.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران  در ادامه سخنان خود به بیان توصیه‌های لازم پرداخت و اظهار داشت: استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیک تابستان سال جاری است. وی افزود: چون ظرفیت نیروگاه‌های  منصوبه ما از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدوداً بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را به عنوان شاخص مد نظر قرار می‌دهیم و ما الزماً بایستی نسبت به سال ۹۶ توان لحظه‌ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش دهیم و بالای ده هزار و پانصد مگاوات توان لحظه‌ای را در اختیار شبکه قرار دهیم. همچنین باید بتوانیم با مدیریتی که انجام میدهیم و با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیک مصرف را برای تولید نیروگاه‌های برق‌آبی مد نظر داشته باشیم. بعلاوه، با توجه به پتانسیل منابع آبی موجود حتماً بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید کنیم و توان تولید را نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم.

مهندس حاج‌رسولی گفت: هماهنگی کامل با دیسپاچینگ ملی برق در ایام پیک و همچنین تنظیم خروجی‌ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده بعنوان یک اصل باید مد نظر همه شرکت‌ها و نیروگاه‌ها باشد.

وی تاکید کرد: از ما نخواهند پذیرفت که در این شرایط خاص، نیروگاه‌ها به دلیل عدم توجه به امر تعمیر و نگهداری  خصوصاً در ارتباط با تجهیزات اصلی دچار مشکلات فنی شوند و از مدار تولید خارج باشند. لذا باید در دوره پیک تابستان حتماً بالای ۱۱ هزار مگاوات را بصورت آماده داشته باشیم.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های جدید را بسیار مهم برشمرد و گفت: متوقف ماندن این ظرفیت‌ها شایسته نیست و استان‌ها حتماً اینگونه موارد، من‌جمله طرح‌های معرفی شده برای واگذاری در قالب تبصره ۱۹ را جدی بگیرند و پیگیری بیشتری داشته باشند.

مهندس حاج رسولی ها در  انتهای سخنان خود توجه به نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه‌های برق‌آبی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اگر چه در نیروگاه‌های برق‌آبی نسبت به سایر تاسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد هستیم، ولی حفظ این شرایط باید استمرار یابد. وی تشکیل کارگروه‌هایی برای مدیریت عبور از پیک سال جاری در شرکت‌های تابعه و شرکت مادر را نیز مهم دانست و تاکید کرد با رعایت این موارد باید بگونه‌ای پیش برویم که در تابستان سال جاری رکورد بی‌نظیری را از نظر تولید برق‌آبی ثبت کنیم و برگ زرینی را به افتخارات آب کشور بیافزاییم.

n

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات