جلسه کارگروه مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، جلسه کارگروه مدیریت بحران با حضور مدیرعامل، معاونین و مدیران شرکت آب منطقه ای زنجان و مهندسین شرکت مهندسین مشاور سازه پردازی ایران در سالن شهید شهریاری این شرکت برگزار گردید.

در ابتدا مهندس گرانمایه ، دبیر کارگروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت،دستور جلسه را قرائت کرد و سپس به توضیح اقدامات صورت گرفته در خصوص مصوبات جلسه قبل پرداخت.

مهندس افسوس ، یکی از اعضای شرکت مشاور سازه پردازی ایران در خصوص سیلاب نادری که اوایل سالجاری اتفاق افتادگفت:اثرات خشکسالی طولانی مدت چنان بود که هیچکس باور نمیکرد چنین سیلابی به وقوع بپیوند.

وی گفت: از دلایل وقوع سیلاب امسال ، هم تداوم بارش ها بود که به بیش از ۲۴ ساعت با پیک بالا رسید و هم گستردگی این بارشها بود که در تمام حوزه ها و سرشاخه ها بارندگی صورت گرفت .

مهندس افسوس بالا بودن ضریب جریان بارش را که حدود ۸%بود نیز یکی دیگر از عوامل وقوع سیلاب دانست و اظهار داشت یکی از نقاط مثبت سیلاب این بود که علاوه بر اینکه خشکسالی ها بصورت مقطعی کم شد ، لزوم ساخت سد ها را بیستر نمایان کرد.

وی افزود خوشبختانه اثرات مخرب سیل در استان زنجان کم بود و این به مدیریت خوب در زمان بحران و سیلاب بر میگردد و نقش ساختارمدیریت بحران استان را هم حائز اهمیت می سازد.

سپس دکتر منعم ،عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدرس و از اعضای شرکت سازه پردازی ایران، در خصوص نظامنامه تشریح گزارش فنی سیلاب توضیحات مبسوطی ارائه نمود.

وی در این گزارش به متدولوژی دستورالعمل ، روش انجام کار، اهداف ، دامنه کاربرد آن ، اطلاعات کلیماتولوژی و هیدرولوژی سیل ، ملاحظات کاربردی ، بازه زمانی تهیه گزارش ، چگونگی گزارشات کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت ، محتوای اطلاعات ، جداول و نمودارها ، تاریخ رخداد و دبی سیل های مهم منطقه ، اطلاعات فیزیوگرافی و ترکیب تیم کارشناسی جهت تهیه گزارش اشاره نمود.

مهندس احمدی ، مدیر دفتر رودخانه ها و سواحل شرکت نیز در خصوص این گزارش اظهار داشت : انتظار ما دریافت راهکار عملی در هنگام وقوع سیل است و با توجه به اینکه استان ما کوهستانی است عمده سیلاب ها در اراضی شیبدار اتفاق می افتد که معمولا بعد از شروع خود را نشان میدهند.

وی به وجود تیم تخصصی در شرکتها جهت برآورد خسارات سیلاب به تاسیسات آبی تاکید کرد.

در پایان،مهندس رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان و رئیس کارگروه تخصصی امورسیل در خصوص سیل امسال اظهار کرد: ماجزء ۱۰ استانی بودیم که در معرض سیلاب قرار داشت و در یک روز نزدیک ۱۰۰ میلی متر بارندگی داشتیم، ولی با وجود سد کینه ورس در منطقه ابهر و بازگشایی دریچه های سد و رهاسازی بموقع آن در مقاطع مختلف زمانی،مدیریت سیلاب صورت گرفت و خسارات به حداقل رسید.

وی در مورد نظامنامه ارائه شده توسط مشاوراظهارداشت:پیشنهاد می کنم که اطلاعات این گزارش توسط مشاور طرف قرارداد وزارت نیرو، از استانهای مختلف کشور گرفته و تحلیل گردد و بسته های سیاستی و برنامه عملیاتی بهمراه اعتبارت لازم معین شود تا با برنامه مدون و اعتبارات تخصیص داده شده نسبت به مهار سیلاب و آزادسازی حریم و بستر رودخانه ها و مسیلها، اقدام گردد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات