پست ۲۳۰ کیلوولت GIS صفه شهر اصفهان به بهره‌برداری رسید

پست ۲۳۰ کیلوولت GIS صفه شهر اصفهان به بهره‌برداری رسید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، رسول موسی رضایی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در آیین بهره‌برداری از این پست گفت: پروژه یاد شده با صرف هزینه‌ای بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا یعنی سیستم GIS یا (Gas Insulation Substation) با مساحت (۱۰هزار متر مربع) به روش سیستم اتوماسیون DCS در منطقه کوهستانی صفه احداث گردیده است.
موسی رضایی افزود: این پست یکی از مهم‌ترین پست‌های منطقه اصفهان خواهد بود که خود از طریق دو خط ۲۳۰ کیلوولت کابلی – هوایی از پست اصفهان یک تغذیه گردیده و پست GIS ۲۰/۶۳/۲۳۰ کیلوولت طالقانی(مرکز شهر) نیز از طریق دو خط ۲۳۰ کیلوولت کابلی در حال احداث از طریق این پست به شبکه انتقال سراسری متصل خواهد شد. همچنین تغذیه پست‌های ۲۰/۶۳ کیلوولت دانشگاه اصفهان، جنوب، هزارجریب، داخلی صفه، جاده شیراز و جانبازان بر عهده این پست خواهد بود.
مدیر عامل برق منطقه‌ای اصفهان هدف از احداث پست ۲۰/۶۳/۲۳۰ کیلوولت صفه را تامین انرژی پایدار مصرف کنندگان منطقه جنوبی شهر اصفهان دانست و افزود: این پست با کاهش بار پست‌های ۶۳/۲۳۰ کیلوولت آبشار و اصفهان(۱)، نقش به سزایی در افزایش پایداری شبکه برق اصفهان و تامین انرژی مطمئن و دائم شهر اصفهان خواهد داشت.
وی افزود: با توجه به محل قرارگرفتن پست که منطقه‌ای گردشگری و نماد طبیعت اصفهان می‌باشد، جهت رعایت مسائل زیست محیطی و حفظ مبلمان شهری نمای ساختمان با دقت خاص و منطبق با فضای طبیعت در نظر گرفته شده و از فضای پشت بام ساختمان برای تامین ۵۰ کیلووات انرژی خورشیدی استفاده گردیده به طوری که این منطقه تلفیقی از انرژی‌های تجدید پذیر (باد و خورشید) و تکنولوژی جدید GIS شده است.
موسی رضایی ادامه داد: تونل زیرزمینی خط انتقال کابل ۲۳۰ کیلوولت به عنوان یکی از بزرگترین تونل‌های انتقال و توزیع انرژی کشور حد فاصل نیروگاه اصفهان- ایستگاه GIS صفه و در نهایت ایستگاه طالقانی در مرکز شهر اصفهان، وظیفه انتقال ۲۳۰ کیلوولت انرژی الکتریکی را از طریق کابل از نیروگاه اصفهان به هسته مرکزی شهر اصفهان با گذر از بستر زاینده‌رود را برعهده دارد.
مدیرعامل برق منطقه ای اصفهان در پایان گفت: با توجه به افزایش بار شبکه در مرکز شهر اصفهان وتامین نیازآتی مردم و تاسیسات شهری از جمله قطار شهری، عملیات اجرایی این تونل انرژی ۱۴.۵ کیلومتری از دیماه سال ۱۳۸۶ در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر ارتباط بین ایستگاههای۲۳۰ کیلوولت نیروگاه اصفهان - صفه به طول ۱۰ کیلومتر برقرار گردیده و ۴.۵ کیلومتر آن نیز به صورت زیرزمینی به روش تمام مکانیزه تا عمق بیش از ۱۲ متری از سطح زمین و در زیر بستر زاینده رود اجرا گردیده و آماده بهره‌برداری است که ایستگاه GIS صفه را به ایستگاه GIS در حال ساخت طالقانی در مرکز شهر اصفهان متصل خواهد کرد.


لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات