کنترل ریزگردهای محلی در کویر میقان اراک

۷۵ کیلومتر بادشکن غیر زنده برای کنترل ریزگردهای محلی در کویر میقان اراک انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: اجرای عملیات بادشکن غیرزنده در سطح ۶۰ هکتار مناطق جنوب شرقی کویر میقان اراک در سال جاری مصوب شد و اقدامات اولیه آن در دست انجام است .

محمدی افزود: تا کنون ۷۵ کیلومتر بادشکن غیر زنده با هدف جلوگیری از حرکت شن‌های روان و کنترل ریزگردهای محلی در کویر میقان اراک انجام شده است .

وی ادامه داد: اجرای طرح بادشکن‌های غیر زنده در اراضی کویری کویر میقان اراک امسال به ۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۴۹۰ هزار هکتار اراضی بیابانی در شهرستان‌های محلات، دلیجان، ساوه، زرندیه، اراک و خنداب وجود دارد که ۸۰ هزار هکتار اراضی بیابانی ساوه و ۵۰ هزار هکتار اراضی کویرمیقان اراک با فرسایش بادی بیشتری همراه است .

محمدی افزود: ۱۵ هزار هکتار اراضی کویری در تالاب کویری میقان اراک وجود دارد که برای ۱۲ هزار هکتار آن مطالعات بیابان زدایی انجام شده و در برخی نقاط این کویر به دلیل شوری بیش از اندازه برای جلوگیری از حرکت شن‌های روان طرح بادشکن‌های غیر زنده پیش بینی شده است .

وی ادامه داد: اجرای این طرح فرصتی برای فعالیت‌های بیولوژیکی و کاشت انواع گیاهان مقاوم در برابر شوری از جمله آتریپلکس، قره داغ و بره داغ در بین این بادشکن‌ها است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: این بادشکن‌ها با ارتفاع یک متر و از جنس نی و کنف در نقاط بحرانی کویر میقان اراک ایجاد شده و تا ۱۰ برابر ارتفاع خود بر روی سرعت باد تاثیر می‌گذارد و حرکت شن‌های روان را کند می‌کند .

محمدی افزود: ایجاد این بادشکن‌ها کاهش سرعت باد و جلوگیری از فرسایش بادی در منطقه را سبب می‌شود و به بهبود رشد گیاهان بومی در این منطقه به طور طبیعی کمک می‌کند .

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های بیابان زدایی از افزایش اراضی بیابانی استان جلوگیری و با توجه به بارندگی‌های اخیر و طرح‌های انجام شده برخی از این عرصه‌ها به عرصه‌های مرتعی تبدیل شده که به دلیل شکننده بودن خاک امکان بهره برداری از آنها وجود ندارد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به اداره کل منابع طبیعی این استان اختصاص یافته و قرارداد اجرای این طرح‌ها در برخی نقاط استان منعقد و بهره برداری از آنها تا هفته دولت آغاز می‌شود .

محمدی افزود: اخذ سند تک برگی (کاداستر) یک میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی، اجرای عملیات آبخیزداری از جمله طرح‌های بیولوژیکی و بیومکانیک در عرصه‌های طبیعی استان و اجرای ۲۰۰ هکتار درختکاری دیم در منطقه چپقلی اراک از جمله برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در سال جاری است .

کویر میقان اراک دارای ۱۲۰ کیلومترمربع وسعت است که درشمال شرقی این شهر واقع شده است و به گفته کارشناسان نقاط بحرانی موجود در آن کانون طوفان‌های گرد و غبار محلی است که تاثیر مستقیم بر آلایندگی هوای اراک دارد .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات