پیاده‌سازی اصول سازگاری با کم‌آبی با عزم و نگاه ملی شدنی است

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه پیاده سازی اصول سازگاری با کم آبی با عزم و نگاه ملی شدنی است، گفت: کشوری که خشک و نیمه خشک است و تنش‌های آبی دارد باید دولت آب محور نیز داشته باشد.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا کشفی" در افتتاحیه نشست آب شرب شهری و روستایی همایش ملی سازگاری با کم‌آبی افزود: تمامی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان باید به مسائل آبی کشور محوریت دهند و به عبارتی، رفع تنش‌های آبی و حل مشکلات آبی کشور، نیازمند عزمی ملی و وجود نگاهی ملی در تمامی بخش‌ها دارد و اگر تمامی ذی‌نفعان از مسئولان تا مردم به این مهم توجه داشته باشند، می‌توانیم اصول سازگاری با کم‌آبی را در جامعه پیاده‌سازی کنیم .

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: صنعت آب و فاضلاب همواره با تنش‌های متعددی مواجه بوده و هست که یکی از این تنش‌ها تنش آبی است .

وی افزود: به‌رغم بارش‌های خوب سال آبی جاری، ۲۳۳ شهر ایران همچنان در تنش آبی به سر می‌برند و اغلب این شهرها از نبود سامانه‌های ذخیره سازی و خطوط انتقال و توزیع به میزان مطلوب و کافی رنج می‌برند .
کشفی با بیان اینکه تنش‌های مالی صنعت آب و فاضلاب روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، گفت: علاوه بر اقتصاد ناکارآمد این صنعت، عدم تخصیص به‌موقع به پروژه‌ها و همچنین کمبود نقدینگی مشکلاتی را به‌وجود آورده، علاوه بر این تنش‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه که فعالان صنعت آب و فاضلاب را در جابه‌جایی وجوه در عرصه‌های بین المللی و خرید تجهیزات و تامین کالا با مشکلاتی مواجه کرده، مزید بر مشکلات جاری صنعت شده است .

وی ادامه داد: برای پرداختن به تنش‌های مربوطه می‌توانیم در فضای راه حل ورود کنیم و باید راه حل‌های پایداری را هماهنگ با الزامات طبیعی و همچنین سایر الزاماتی که از سایر نهادها اعمال می‌شود استحصال کنیم .

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در فضای راه حل، مشکلات آب و فاضلاب بهتر قابل طرح و حل خواهد بود، اما بهتر از آن، ورود به فضای مرجع است که فضایی برون سازمانی بوده که با دست داشتن تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌نفع در بحث آب، مشکلات و تنش‌ها مطرح شده و برای آنها راهکارهای کلان و ملی دیده شود .

وی افزود: کمیته ملی سازگاری با کم آبی همین فضای مرجعی است که برای حل مشکلات و تنش‌های آب ایجاد شده و می‌تواند در رفع تنش‌ها بسیار مفید و موثر باشد .

کشفی با بیان اینکه سازگاری با کم آبی یکی از بهترین راه حل‌ها در درازمدت برای حل مشکلات است، گفت: توانایی منطبق شدن ما با شرایط سخت به معنای سازگاری است که از دل این سختی‌ها، دستاوردهای خوبی به‌دست خواهد آمد .

وی ادامه داد: حفظ کیفیت آب در هر شرایطی، چه خشکسالی و چه سیلابی، جزو خطوط قرمز شرکت های آب و فاضلاب در سراسر کشور است که رصد مستمری روی آن انجام می‌شود؛ همچنین به منظور بهینه کردن شرایط و سازگاری با کم آبی، جلوگیری از هدررفت، افزایش بازچرخانی آب و مدیریت مصرف در کشاورزی و صنعت در کنار بخش شرب در دستور کار قرار دارد .

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به مشکلات تامین نقدینگی و منابع مالی برای پروژه‌ها گفت: باید روز به روز در حفظ دارایی‌های صنعت آب و فاضلاب بکوشیم و بهره‌برداری باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که بهره‌برداران خود را مالک تاسیسات دانسته و در جهت رفع مشکلات جاری، اقدام به اجرای راهکارهای موثر کنند .

کشفی با تاکید بر لزوم وجود نیروهای متخصص در صنعت، بر ضرورت حفظ نیروی انسانی متخصص و توسعه تخصص مداری در صنعت آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: این نیروهای انسانی آموزش دیده و متخصص هستند که می‌توانند در راستای اجرای درست راهکارهای بهینه کردن شرایط اقدام کنند .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات