آب های زیر زمینی توان مقابله با محصولات آب بر را ندارد

معاون رئیس جمهور گفت: یونجه، چغندر قند و سیب زمینی بیشترین مصرف آب را دارد و این سه محصول در استان همدان کشت می شود در حالیکه آب های زیر زمینی همدان قدرت مقابله با این مصرف را ندارند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، دکتر عیسی کلانتری در جلسه شورای اداری همدان گفت: شاخص بین المللی حداکثر بهره برداری از آب های تجدیدپذیر در تمامی جهان مثل آب باران و برف منهی تبخیر باید ۴۰ درصد باشد، متوسط ۱۰ سال گذشته در ایران ۱۰۰ میلیارد متر مکعب بوده است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: کشوری اگر می خواهد حقوق نسل های آینده را حفط کند نباید بیش از ۴۰ درصد استفاده کند و در ایران برای تحقق این رقم باید حداکثر ۴۰ میلیارد متر مکعب آب در سال در بخش کشاورزی، صنعت، آشامیدنی، خدمات و بهداشت مصرف شود اما هم اینک در ایران بالا ۹۰ میلیارد متر مکعب آب مصرف می شود.

وی گفت: حضور حیات وحش در کنار جاده در نزدیک ملوسان نهاوند برای یافتن غذا نشان از قحطی نیست بلکه بیانگر وجود امنیت و ارتقای فرهنگ مردم است و این رفتار باید توسعه داد.

کلانتری ادامه داد: بیلان منفی ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در استان همدان شرق این استان را گرفتار کرده و این وضعیت با گذر زمان نیز بیشتر می شود.

وی خواستار تجدید نظر جدی در نظام کشت همدان شد و اضافه کرد: یونجه، چغندر قند و سیب زمینی بیشترین مصرف آب را دارد و این سه محصول در استان همدان کشت می شود در حالیکه آب های زیر زمینی همدان قدرت مقابله با این مصرف را ندارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: حذف ۲۲ چاه نیروگاه شهید مفتح مشکل آب استان همدان را حل نمی کند، چرا که ۳۰۰ میلیون متر بیلان منفی یعنی ۱۲۰۰ چاه و این وضعیت مصرف آب اگر به سرعت تراز نشود همه شهر همدان تا ۱۵ سال آینده از بین می رود.

کلانتری ادامه داد: ایران بعد از روسیه دومین کشور هدر دهنده انرژی است و سالانه در ایران ۸۵۰ هزار تن معادل پنج هزار دلار انرژی مصرف شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد: همدان دیگر نمی‌تواند تامین کننده علوفه دیگر استان‌ها باشد و همچنین در نظام کشت و کشاورزی آن نیز باید تجدیدنظر شود.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات