گفت‌وگوی بی‌واسطه با سازمان‌های مردم‌نهاد درباره مسائل آب و انرژی

گفت‌وگوی بی‌واسطه با سازمان‌های مردم‌نهاد درباره مسائل آب و انرژی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، نشست "سمن، سرمایه اجتماعی و نظام تدبیر آب و انرژی" بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با حضور وزیر نیرو، سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی ریاست جمهوری، مدیران عامل شرکت‌های مادرتخصصی زیرمجموعه وزارت نیرو، سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی و تعداد قابل توجهی از سمن‌های محیط زیستی در ساختمان اصلی وزارت نیرو برگزار شد.
در این نشست، مدیران‌عامل شرکت های مادرتخصصی پاسخگوی سوالات مطرح شده از سوی سمن ها بودند.
در ابتدا سوالی در خصوص تعداد چاه‌های غیرمجاز و نحوه برخورد مجموعه وزارت نیرو با این چاه‌ها مطرح شد که "محمد حاج رسولیها" مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران در پاسخ به این سوال اظهار داشت: حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور داریم.
وی افزود: یکی از مهمترین مسائل مدیریت منابع آب کشور، مدیریت برداشت از منابع زیرزمینی است که در این خصوص نیز یکی از مهمترین اقدامات، برخورد با برداشت‌های غیرمجاز است.
حاج‌رسولیها با بیان اینکه "تا قبل از دولت یازدهم سالانه ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ چاه غیرمجاز مسدود می‌شد"، گفت: بعد از سال ۹۳ و با آغاز اجرای طرح تعادل بخشی منابع زیرزمینی آب، تعداد مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز به سالانه ۱۳ هزار تا ۱۴ هزار حلقه رسیده است.
وی ادامه داد: درست است که نسبت به تعداد چاه‌های غیرمجاز، سالانه ۱۳ تا ۱۴ هزار حلقه مسدود کردن، رقم چندان بزرگی نباشد، اما ما در مسئله مسدودسازی چاه‌ها، با موضوع مهم معیشت مواجهیم.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه "نمی‌توان مواجه با موضوع مهم معیشت را تنها از جانب وزارت نیرو انتظار داشت"، گفت: اگرچه ما تلاش می کنیم تمامی الزامات را در نظر بگیریم اما برای پرداختن به مسئله معیشت، باید تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مردمی دست به دست هم دهند و تعاملی مستمر داشته باشیم.
در ادامه این نشست، "حمیدرضا جانباز" مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوالی در خصوص آبرسانی روستایی اظهار داشت: آبرسانی روستایی یکی از افتخارات دولت است و در این زمینه از سال ۹۲ تاکنون جمعیتی بالغ بر ۶ میلیون نفر را از نعمت دسترسی به آب شرب باکیفیت برخوردار کرده ایم.
وی افزود: تا پایان سال جاری در ادامه اجرای پروژه‌های آبرسانی روستایی، یک میلیون نفر دیگر نیز از جمعیت روستاییان کشور از نعمت دسترسی به آب شرب باکیفیت برخوردار می شوند.
جانباز با بیان اینکه "طبق استانداردهای بین المللی هر فرد که با طی مسافت ۴۰۰ متر به آب باکیفیت دسترسی پیدا کند، برخوردار محسوب می شود"، گفت: ما شاخص های آبرسانی روستایی را برابر با آبرسانی شهری در نظر گرفته‌ایم و روستاییانی را برخوردار اعلام می‌کنیم که انشعاب شخصی آب تا منازل آنها تخصیص داده شده باشد و در منازل خود به آب شرب باکیفیت دسترسی داشته باشند.
در ادامه، "محمدحسن متولی‌زاده" مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر در پاسخ به سوالی در خصوص ارزهای دیجیتال و چرایی توجه به شدت مصرف انرژی آنها گفت: ایران کشوری است که به انواع مختلف یارانه دولتی در آن پرداخت می‌شود و این یارانه ها نیز از جیب مردم پرداخت می شود.
وی افزود: هدف وزارت نیرو این است که تولیدکنندگان ارز دیجیتال، با برق یارانه‌ای به تولید نپردازند بلکه قیمت غیریارانه ای برق را پرداخت کنند.
متولی زاده در ادامه گفت: بیش از ۲۲ هزار مگاوات در تابستان از سوی وسایل سرمایشی مصرف می شود که اگر بتوانیم با فرهنگ سازی تنظیم درجه حرارت از این مصرف بکاهیم، اقدام موثری انجام داده ایم.
وی ادامه داد: ما با بررسی‌های دقیقی که انجام داده ایم معتقدیم می توان ۳۰ درصد مصرف برق مردم را بدون اینکه شاخص رفاهی مردم افت کند، کاهش داد و این مهم تنها با فرهنگ‌سازی مصرف درست شدنی است.
در ادامه این نشست، "محسن طرزطلب" مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه به ازای تولید هر مگاوات برق ۶۰۰ هزار یورو است، گفت: به عبارتی برای احداث ظرفیت ۱۰۰۰ مگاواتی تولید برق نیازمند ۶۰۰ میلیون یورو هستیم و اگر سمن‌ها بتوانند در جهت کاهش مصرف به فرهنگ‌سازی کمک کنند و از ۱۰۰۰ مگاواتی که با مصرف بهینه، از میزان مصرف مردم کاسته شود، نیاز به سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون یورویی در بخش احداث ظرفیت تولید صرفه‌جویی می‌شود.
وی افزود: ما برای احداث ظرفیت تولید ۵ هزار مگاوات واحد حرارتی، بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم.
طرزطلب استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب برای تامین آب نیروگاه های حرارتی را یک راهکار موثر در جهت کاهش و بهینه سازی مصرف آب برشمرد و گفت: بحث استفاده از پساب فاضلاب و کاهش مصرف آب در نیروگاه شهید مفتح همدان اجرایی شده، همچنین در این نیروگاه با تبدیل برج تر به برج خشک، توانستیم در مصرف آب صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشیم.
وی افزود: استفاده از پساب برای تامین آب واحدهای حرارتی و تبدیل برج‌های تر به خشک، در دیگر نیروگاه‌های کشور نیز در دستور کار قرار دارد.
در ادامه، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: طی سال‌های اخیر شاهد رشد سالانه ۶۰ درصدی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بودیم و اکنون رشد سالانه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور به ۳۰ تا ۳۵ درصد رسیده است.
"سید محمد صادق‌زاده" افزود: در ایران ورود به انرژی‌های تجدیدپذیر خیلی دیر صورت گرفته و در سال‌های اولیه توسعه، ثبت درصدهای بالا در توسعه سالانه طبیعی است، اگرچه باید به شتاب توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور بیفزاییم.

وی ادامه داد: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک شایان توجهی به حل مشکلات زیست‌محیطی است، چرا که این نوع انرژی‌ها، انرژی‌های پاک بوده و کمترین آلایندگی زیست محیطی را نیز ندارند.
رئیس سازمان ساتبا افزود: ایران از حیث داشتن زمین‌های آزاد و رها شده و همچنین دسترسی به منابع خورشید و باد از کشورهای پر پتانسیل در بحث منابع تجدیدپذیر است.
وی با بیان اینکه کشوری مشابه ایران در زمینه میزان تابش خورشید و دسترسی به انرژی باد در جهان نداریم، گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های کشور در این خصوص به گونه‌ای استفاده کنیم که علاوه بر توسعه زیرساخت‌های افزایش ظرفیت تولید برق برای کشور، از مزایای اشتغالزایی و حفظ محیط زیست انرژی‌های تجدیدپذیر نیز بهره لازم را ببریم. لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات