الگوی ارتباط وزارت نیرو با سمن‌ها باید به سایر وزارتخانه‌ها تسری یابد/ باید گفت‌وگوهای اجتماعی را سازمان یافته‌تر از گذشته دنبال کنیم

الگوی ارتباط وزارت نیرو با سمن‌ها باید به سایر وزارتخانه‌ها تسری یابد/ باید گفت‌وگوهای اجتماعی را سازمان یافته‌تر از گذشته دنبال کنیم

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی ربیعی" سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی ریاست جمهوری در نشست "سمن، سرمایه اجتماعی و نظام تدبیر آب و انرژی" که بعدازظهر امروز در وزارت نیرو برگزار شد، اظهار داشت: در دولت معتقدیم که باید گفت‌وگوهای اجتماعی را سازمان یافته‌تر از گذشته دنبال کنیم و نهادینه شدن این امر و امتداد یافتن آن در درون وزارتخانه‌ها برنامه‌ای است که در ماه‌های آینده دنبال خواهیم کرد.
ربیعی با تقدیر از برگزاری نشست مشترک با سمن‌های محیط زیستی در وزارت نیرو گفت: قطعا از نتایج این جلسه و دستاوردهای آن، به منظور برگزاری نشست‌های مشترک با سمن‌ها و افزایش سطح گفت‌وگوهای اجتماعی در وزارتخانه‌های نفت، صمت، کشور، جهاد کشاورزی و ارتباطات بهره می‌گیریم.
وی افزود: ارتباطات راهبردی ریاست جمهوری برگزاری چنین جلساتی را دنبال می کند و سمن‌های محیط زیست با حضور فعال خود در گفت وگوهای اجتماعی بین دولت و نهادهای مردم گرا، می‌توانند مشوق و کشانه سایر سمن‌ها و نهادهای مردم گرا باشند.
سخنگوی دولت عبارت مرگ خاموش را در برابر محیط زیست سالم عنوان کرد و گفت: فشار بر آب و خاک و از دست رفتن محیط زیست سالم می‌تواند آثار غیرقابل جبرانی را به جای بگذارد که من از این پیامدها به عنوان مرگ خاموش یاد می‌کنم، چرا که محیط زیست با فقر، معیشت مردم و میزان رضایت و یا نارضایتی مردم ارتباط مستقیم دارد.
ربیعی حضور موثر سمن‌ها در جریانات مربوط به آب و محیط زیست و تعامل با دولت در این زمینه ها را برای جلوگیری از بروز مشکلات و یافتن راه حل مشکلات احتمالی موجود مفید دانست و گفت: یکی از خطرناک‌ترین رخدادهای اجتماعی، بحث عدم اعتماد است و حضور سمن‌ها که نهادهای مردم‌گرا و مردم‌محور هستند، می‌تواند به افزایش اعتماد به عنوان یک سرمایه اجتماعی منجر شود.
وی با بیان اینکه الگوی ارتباط وزارت نیرو با سمن‌ها باید به سایر وزارتخانه‌ها تسری یابد، افزود: تعاملاتی که در بخش آب و آبفای وزارت نیرو با سمن‌ها شکل گرفته، سرمایه اجتماعی خوبی را فراهم خواهد کرد که این سرمایه اجتماعی را باید پاس داشت و در جهت تسری آن به سایر وزارت‌خانه ها تلاش کرد.
سخنگوی دولت مسئله محیط زیست را یک مسئله پیچیده و چندبعدی دانست و گفت: یک وزارتخانه و یک نوع نگاه نمی‌تواند منجر به حل مشکلات زیست محیطی کشور و صیانت از محیط زیست به شکل بهینه شود، بلکه باید تمامی نهادها، وزارتخانه ها و سازمان‌ها به این مسئله مهم ورود کنند.
وی افزود: وقتی عنوان می‌شود حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور داریم که سالی ۱۳ تا ۱۴ هزار حلقه مسدود می‌شود، یعنی قریب به ۲۰ تا ۲۲ سال زمان می‌برد که تمامی چاه‌های غیرمجاز کشور مسدود شوند؛ اما این مسئله علاوه بر ابعاد زیست‌محیطی، ابعاد معیشتی نیز دارد و اینجا یکی از مثال‌های بارز چند بعدی بودن مسائل زیست محیطی است.
دستیار ارتباطات اجتماعی ریاست‌جمهوری اظهار داشت: باید تعاملات با سمن‌ها را به گونه‌ای پیش ببریم که دستاوردهای آن به سیاست‌های محیط زیستی دولت تبدیل شود.
وی ادامه داد: بیشترین نقدها را در دولت تدبیر و امید شاهد هستیم؛ سمن‌ها نیز باید دولت را نقد کنند و ما از نقدها استقبال می‌کنیم اما از سمن‌ها می‌خواهیم که به محدودیت‌ها و مشکلات ساختاری دولت هم توجه کنند.
ربیعی با تاکید بر اینکه راه اصلی عبور از مشکلات گفت‌وگو است، افزود: ارتباط ما با میانجی‌گرهای اجتماعی کم بوده اما اعتقاد ما بر این است که باید این ارتباط را بیشتر کنیم و از طریق سمن‌ها یک میانجی گر موثر هستند می‌توان شاهد افزایش گفت‌وگوهای اجتماعی در جهت رفع مشکلات بود و در این گفت وگوها می توان به درک متقابلی رسید.


لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات