تلاش برای رفع محرومیت در گمیشان وظیفه قانونی، شرعی و ملی ماست

تلاش برای رفع محرومیت در گمیشان وظیفه قانونی، شرعی و ملی ماست

استاندار گلستان گفت: متاسفانه شهرستان گمیشان یکی از ۳۱ شهرستان محروم کشور است و وظیفه قانونی، شرعی و ملی ماست که تلاش کنیم تا این شهرستان از محرومیت خارج شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، دکتر هادی حق شناس پیش از ظهر امروز شنبه یکم تیرماه در جلسه شورای اداری شهرستان گمیشان اظهار کرد: این شهرستان با تمام محرومیت ها درگیر سیل هم شد و این مساله مشکلات مردم را دوچندان کرده بنابراین اگر در بقیه شهرها یک تکلیف داریم، در این شهرستان تکلیفمان مضاعف است.
وی با تاکید بر تلاش برای جبران خسارات سیل، خاطرنشان کرد: تاکنون بالغ بر ۱۳ میلیارد و۵۰۰میلیون تومان خسارات وارده به کشاورزان شهرستان گمیشان پرداخت و ۱۶۰۰ پرونده نیز جهت دریافت تسهیلات به بانک ها ارجاع شده است.
نماینده عالی دولت در استان همچنین با اشاره به صدور پروانه های ساختمانی واحدهای مسکونی خسارت دیده گفت: هشتصد واحد مسکونی احداثی در این شهرستان نیاز به دریافت پروانه ساختمانی دارند که تاکنون ۵ درصد آن انجام شده است که باتوجه به پرخطر بودن سکونت در این منازل، شهرداران، بخشداران و دهیاران موظفند مردم را ترغیب نمایند حداکثر تا هفته آینده نسبت به دریافت پروانه ساختمانی اقدام کنند.
استاندار گلستان گفت: به زودی مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان به شهرداری گمیش تپه و ۴۰۰ میلیون تومان به شهرداری سیمین شهر جهت اجرای زیرساختها، فضای سبز و عملیات عمرانی شهری اختصاص داده خواهد شد.
حق شناس از پروژه توسعه ۶۰۰۰هکتاری میگو در کنار۴۰۰۰هکتار قبلی بعنوان پروژه ای ارزشمند نام برد و گفت: پروژه پرورش میگوی گمیشان یک پروژه در سطح ملی است و استفاده از ظرفیت کامل آن هم عمران و آبادانی را به همراه خواهد داشت و هم در اشتغالزایی و توسعه اقتصادی موثر است.
وی زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و جاده های بین مزارع را یکی از برنامه های مهم و ماندگار در سطح شهرستان گمیشان دانست و تصریح کرد: تاکنون زهکشی حدود ۳۰ هزار هکتار انجام و ۳۰ هزار هکتار هم جدید کلنگ زنی شد و از آنجایی که زهکشی اراضی دغدغه مقام معظم رهبری نیز هست، امیدواریم با تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی کل ۲۸۰ هزار هکتار را در سریعترین زمان ممکن به اتمام برسانیم.
استاندار گلستان به فقدان بیمارستان در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم بیمارستان ۶۸ تختخوابی این شهرستان که در فاز دوم به ۹۸ تختخوابی می رسد را در سال جاری کلنگ زنی کنیم و پیگیری های لازم برای تجهیز درمانگاه شهرستان و خرید دستگاه اکو و سونوگرافی و ... انجام خواهد شد.
حق شناس با اشاره به اهمیت سد وشمگیر در پیشگیری از وقوع سیلاب، تاکید کرد: بازسازی دریچه های سد وشمگیر یک ضرورت است که باید طی هفته آینده پیمانکار اجرای طرح انتخاب شود و مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار مورد نیاز آن نیز تامین خواهد شد.
استاندار گلستان ادامه داد: وضعیت فضای سبز کل استان مطلوب نیست ولی مقدمات کار را فراهم خواهیم‌کرد تا در کل استان بویژه در شهرستان های سیل زده توجه ویژه به بحث فضای سبز و درختکاری شود.
نماینده عالی دولت در استان در پایان خاطر نشان کرد: مطالبات دهیارانی که درجریان سیل متحمل هزینه شده تامین و پرداخت خواهد شد.


لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان

    اداره کل مدیریت بحران استانداری گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات