موفقیت شهرداری در گرو مشارکت شهروندان/ ۱۵ هزار کیسه پارچه ای رایگان بین مردم توزیع می شود

قائم مقام شهرداری ارومیه به اهمیت اعتماد مردم و مشارکت  آنها در مدیریت شهری اشاره کرده  و گفت: مشارکت شهروندان سبب موفقیت برنامه ها و پروژه های شهرداری است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری ارومیه، غلامرضا عدلدوست در برنامه زنده رادیویی شهریمیز صدای مرکز آذربایجان غربی با اشاره به دهه کرامت گفت: شهرداری ارومیه در این دهه برنامه های بسیاری را تدارک دیده بود و فردا نیز جشن بزرگی به این مناسبت در پارک ائللرباغی برگزار می شود.

وی به ۲۱ تیرماه روز بدون کیسه های پلاستیکی نیز اشاره کرد و افزود: کیسه های پلاستیکی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شود و حتی اگر دفن هم شود تولید شیرابه هایی سمی می کند که موجب آلودگی آبهای زیرزمینی می شود.

قائم مقام شهرداری ارومیه گفت: این کیسه های پلاستیکی همچنین توسط باد جابجا و موجب بسته شدن کانالهای آب و فاضلاب در محیط شهری می شود که سبب تولیدمثل و تکثیر حشرات و جانوران موذی می شود و همچنین سبب انسداد کانالهاست.

عدل دوست با بیان اینکه سالانه ۱۷۷ هزارتن کیسه پلاستیکی در کشور تولید می شود، تصریح کرد: چنانچه هر خانوار ایرانی روزانه یک عدد کیسه پلاستیکی کمتر مصرف کند، سالانه ۸ میلیارد عدد کیسه کمتر مصرف می شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه این روز بهانه ای برای مشارکت در کاهش مصرف  پلاستیک است، یادآور شد: از سال ۹۲ سالیانه ۵ هزار عدد کیسه های پارچه ای توسط شهرداری ارومیه توزیع شده ۹۲ و امسال نیز ۱۵ هزار عدد کیسه پارچه ای برای حفظ محیط زیست و به صورت رایگان بین مردم توزیع می شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری ارومیه در ادامه اظهار کرد: شهر ارومیه تا کنون ۳ طرح تفصیلی به خود دیده است و خوشبختانه برعکس اولین و دومین، آخرین طرح توسط کارشناسان شهرداری ارومیه بررسی، مطالعه و کارشناسی شده است.

عدل دوست گفت: طرحهای تفصیلی قبلی در سالهای ۵۷ و ۷۳ و آخرینش نیز طرح تفصیلی است که در دست اقدام است و در تهیه طرح تفصیلی اولین و اساسی ترین موضوع حقوق مکتسبه افراد است و تاکید می شود وضعیت موجود در شهر حفظ و تامین سرانه کاربری باید در ۷۰ محله، ۱۶ ناحیه و ۵ منطقه تامین شود.

وی با اشاره به طرح تفصیلی ارومیه افزود: بافت تاریخی شهر باید حفظ شود  و از طرفی هم باید ارتقا خدمات در این مناطق را شاهد باشیم.

عدل دوست ادامه داد: در طرح تفصیلی پیش بینی شده ارومیه، باید از شهری خودرومحور به شهری پیاده محور دست پیدا کنیم و یک سوم معابر به این محبث مهم در طرح تفصیلی اختصاص یافته است، همچنین باغات سطح شهر را زنده نگه می داریم و افزایش سرانه فضای سبز را به طور جدی پیگیر هستیم.

وی به اهمیت اعتماد مردم و مشارکت  آنها در مدیریت شهری اشاره کرده و  گفت: مشارکت شهروندان سبب موفقیت برنامه ها و پروژه های شهرداری است.

عدل دوست همچنین ضمن بیان اینکه پروژه پارک سلامت یکی از پروژه های فاخر شهرداری ارومیه است، افزود: پارک سلامت ۶ هکتار است که ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه تخصیص داده ایم که یکی از مهمترین پروژه های شهرداری ارومیه است و تمامی مسائل ورزشی، تفریحی و توریستی پیش بینی شده است.

قائم مقام شهردای ارومیه همچنین در جواب سوالی درباره زمین های ارتش خاطرنشان کرد: طرح تفصیلی زمین های پادگان لشکر۶۴ به شورای عالی مسکن ارسال شده است و احتمال تصویب دارد و اخیراً نیز جابجایی هایی در زمین های شهرداری و ارتش در این محدوده رخ داد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات