روش‌های ارزان‌سازی و تحولات بخش مسکن

روش‌های ارزان‌سازی و تحولات بخش مسکن

www.BanaNews.irمعاون وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به این‌که استفاده از روش‌های نوین ساخت و ساز و کاهش حاشیه سود منجر به متعادل بودن قیمت مسکن می‌شود، گفت: مطالعات مرکز تحقیقات نشان داده قیمت ملک نمی‌تواند چندان بالا برود و همین هم رخ داده است، یعنی سازندگان با کاهش سودشان به تعادل بازار مسکن کمک کردند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر محمود فاطمی عقدا- رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در سال ۹۰ هم در مسکن مهر هزینه‌ی ساخت، متری ۳۰۰ هزار تومان است، یعنی انبوه‌سازان با این قیمت اقدام به ساخت می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که فناوری‌های نوین که به بازار آمده‌اند، امکان ساخت مسکن با این قیمت و حتی پایین‌تر را فراهم کرده‌اند، گفت:هفمند‌سازی یارانه‌ها و‌ آزاد‌سازی قیمت حامل‌های انرژی در تولید اثر می‌گذارد اما بسته‌های حمایتی دولت در این بخش می‌تواند به تعادل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده مصالح کمک کند.

فاطمی‌عقدا با بیان این‌که برای این‌که بازار بتواند خودش را متعادل کند به زمان نیاز است، تصریح کرد: آنچه که امروز اتفاق افتاده رشد چندان زیاد قیمت مسکن و چیزی که عده‌ای انتظار آن را می‌کشیدند، نیست.

وی با تاکید بر این‌که قیمت تمام شده معقول و کنترل شده است، گفت: امری که باید عملی شود، کاهش حاشیه سود است، چراکه هنوز هم حاشیه‌ی سود در ساخت و سازها زیاد است.

رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان این‌که با کم‌کردن حاشیه سود می‌توان به قیمت تمام شده متعادل رسید، خاطرنشان کرد: بدون محاسبه قیمت زمین با استفاده از مصالح امروزی قیمت تمام شده هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان است.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر این‌که هنوز حاشیه سود نسبتا بالاست و معقول شدن آن از راه‌های تثبیت قیمت است، ادامه داد: بنا به رویکرد دولت در ساخت مسکن باید از بلند‌مرتبه سازی فاصله گرفته و به سمت کاهش تراکم در واحد‌های مسکونی حرکت کنیم.

به گفته او انبوه‌سازان با ورود به طرح مسکن مهر، کاهش حاشیه سود را پذیرفتند و این در حال عادی‌شدن است.

فاطمی عقدا با اشاره به این‌که اگر سازندگان بخواهند محصولشان فروش برود باید با بازار و جامعه تعامل داشته باشند، گفت: مطالعات مرکز تحقیقات نشان داده قیمت ملک نمی‌تواند چندان بالا برود و همین هم رخ داده است، یعنی سازندگان با کاهش سودشان به تعادل بازار مسکن کمک کردند.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی در پایان تاکید کرد: سازندگان باید سیاست‌هایی را در پیش بگیرند که پرت مصالح و مدت زمان خواب سرمایه کاهش یابد تا به ساخت و ساز ارزان کمک شود.

 

 

    نظرات