شهردار یزد نقش مردم در اداره...

شهردار یزد نقش مردم در اداره...

شهردار یزد با بیان اینکه کانون های سلامت باید ساختار و جایگاه قانونی داشته باشند، اظهار داشت: نقش مردم در اداره شهر انکار ناپذیر است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد – جمال الدین عزیزی در دیدار معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با وی بر لزوم ساختار و جایگاه قانونی در کانون های حوزه سلامت محلات تاکید کرد و اظهار داشت: نقش مردم در اداره شهر و حوزه سلامت اجتماعی انکار ناپذیر است.

شهردار یزد به نقش شورایاری ها در کلانشهرها و شهر تهران اشاره کرد و افزود: موازی کاری تشکیلات حوزه سلامت در  شهرها و به خصوص در محلات تاثیرگذار نخواهد بود و نباید با فعالیت های مراکز بهداشت و درمان تداخل داشته باشد.

عزیزی با اشاره به نقش تسهیل گر کانون های سلامت در محلات، تصریح کرد: کانون های سلامت محلات، شهرداری ها را در ارائه خدمات از جمله خدمات حوزه سلامت جسمی و روحی شهروندان کمک می نمایند.

وی در خصوص بیمارانی که خارج از استان وارد شهر یزد می شوند، گفت: این افراد ممکن است مشکلاتی را برای مسایل شهری از جمله ترافیک، امنیت و سایر موضوعات به وجود می آورند که امیدواریم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یزد این مشکلات مرتفع گردد.

شهردار یزد همچنین بر نتیجه و خروجی کانون های حوزه سلامت در محلات تاکید کرد و افزود: یکی از نتایج دلخواه این است که مراجعه شهروندان ساکن در آن محله به پزشک کاهش یابد.

عزیزی با بیان اینکه یکی از مولفه های افزایش کیفیت زندگی شهروندان، حوزه سلامت است، تصریح کرد: هیچ چیز و هیچ کس قدرت حضور مردمی در خدمات شهری را ندارد و ساماندهی فعالیت ها در محلات توسط شهروندان بسیار اثرگذار است.

وی همچنین بر نقش معتمدین محلات در هماهنگی و اداره کانون های سلامت تاکید کرد و افزود: شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی از ظرفیت این افراد استفاده نماید.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این نشست گفت: در حال حاضر تنها کانون سلامت استان در محله «اسکان» شهر یزد فعالیت دارد و با توجه به اقدامات و فعالیت‌های کانون به‌عنوان نمونه در سطح ملی مطرح است.
دکتر محمدحسن لطفی با اشاره به اینکه از مجموع کانون‌های پیش‌بینی‌شده هفت مورد در شهر یزد تشکیل می‌شود، اظهار داشت: این کانون‌ها باهدف کمک به افزایش مشارکت موثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: کانون‌ها تنها مختص به مناطق حاشیه شهر یا کمتر برخوردار نیست بلکه در تمام محله‌ها و شهرستان‌های مختلف استان دایر می‌شود.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد بابیان اینکه سال ۱۳۹۸، تعداد کانون سلامت محله‌ها در استان افزایش خواهد یافت ،افزود: استفاده از ظرفیت‌های مردمی در محلات به نفع سلامت جمعی است.
لطفی با تاکید بر مشارکت مردم در حوزه سلامت یادآور شد: ارتقای سطح آگاهی سلامت، همکاری‌های بین ‌بخشی و عدالت در این حوزه از مفاهیم اجتماعی سلامت است.
وی سطح سلامت مردم استان را ۶۲.۵ درصد بیان کرد و افزود: رتبه استان در این زمینه در کشور ۲۷ است که این عدد رضایت‌بخش نیست و باید ارتقا یابد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد خاطرنشان کرد: باید با آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی مردم، افراد جامعه را در جریان بیماری‌ها قرارداد و با همکاری هم از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کرد.
لطفی بابیان اینکه برای پیشگیری از انواع بیماری‌ها به همکاری بین بخشی تمام دستگاه‌ها از جمله شهرداری یزد نیاز است، یادآور شد: ۳۰ درصد سهم سلامت مربوط به افراد جامعه، ۴۵ درصد از آن حاکمیت و بقیه مربوط به‌نظام سلامت است.
وی تصریح کرد: باید بتوانیم از ظرفیت‌های اجتماعی در راستای سلامت همگانی و اجتماعی استفاده کنیم.

الهه جورابی عضو شورای اسلامی شهر، حسین صالحیان معاون خدمات شهری، مجتبی فرهمند معاون شهرسازی و معماری، محمد صفدرپور رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این نشست حضور داشتند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات