سخنرانی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان در...

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای هرمزگان به همراه مدیر منابع آب شهرستان رودان و کارشناسان این شرکت به منظورآگاه سازی و اطلاع رسانی فرهنگ مصرف بهینه آب به آحاد مردم در محل برگزاری نماز جمعه شهر رودان حضور یافتند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هرمزگان  ، مهندس عیدانی قبل از خطبه های نماز جمعه شهر رودان در سخنانی به وضعیت کنونی آب کشور و استان اشاره نمود.

وی ضمن تشریح برنامه های طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی گفت : با توجه به خشکسالی های دراز مدت و همچنین وضعیت بارندگی بخصوص بارش ها در سال جاری در حال حاضر با وضعیت بحرانی منابع آب مواجه هستیم که می طلبد مردم ما را در گذر از این بحران همراهی و مساعدت نمایند.

جمشید عیدانی گفت: وضعیت مدیریت و مصرف ناصحیح منابع آب در کشور در حال حاضر نگران کننده است بطوری که مصرف بی ضابطه، بی رویه منابع آب و افزایش روزافزون سرانه های مصرفی آب از یک سو و بهره برداری بی ضابطه از منابع آب زیر زمینی و افت جدی آبخوان و پائین رفتن سطح سفره های آب زیر زمینی نیز از طرف دیگر باعث کاهش حجم مخزن آب، فرونشست سطح زمین و هجوم آب شور و تخریب و تنزل کیفیت آب شیرین، بسیاری از نقاط کشور را که در شرایط تنش آبی قرار داده است .

معاون حفاظت شرکت آب منطقه ای هرمزگان ادامه داد : به دلیل بحران شدید آب برنامه های مختلفی در سطح ملی و بین المللی تدوین شده ولی از سالهای گذشته تا کنون چرا موضوع کم و بی آبی رفع نشده است و لازمه به ثمر نشستن این برنامه‌ها ترویج درست فرهنگ استفاده بهینه از آب برای اقشار مختلف به ویژه کشاورزان و بهره برداران است.

وی افزود  : کاهش نزولات آسمانی بر کمبود آب های زیرزمینی و خالی شدن سفره های آب زیر زمینی افزوده که با این اوضاع باید فقط فرهنگ سازی و صرفه جویی کنیم و اینکه خود مردم بخصوص کشاورزان باید به این آگاهی برسند که چاه غیر مجاز حفر نگردد و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز نداشته باشند .

جمشید عیدانی با اشاره به هدر رفت بالای آب در بخش کشاورزی ، اظهار داشت :  تغییر الگوی کشت و جایگزینی روش های نوین آبیاری در سطح استان و شهرستان لازم و ضروی است.

در پایان جمشید عیدانی به مصرف بالای آب در استان اشاره کردند و متذکر شدند: اگر نتوانیم آب را درست مدیریت و مصرف کنیم بخشهایی زیادی از دشت ها تا چند سال آینده از دست خواهد رفت و به همین دلیل باید همگان برای حفاظت و نگهداری آن بکوشیم.

شایان ذکر است مهندس عیدانی در حاشیه نماز جمعه شهر رودان در بین کشاورزان و بهره برداران حضور یافت و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات این قشر زحمتکش قرار گرفت و برای بررسی و پیگیری آنها قول مساعد داد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات