مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان با فرمانده نیروی انتظامی استان...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان ، مهندس رضاپور ، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان به همراه معاون حفاظت و بهره برداری ، مدیر دفتر حقوقی ،مدیر روابط عمومی و رئیس بازرسی و مدیریت عملکرد شرکت، با سردار جهانبخش ، فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان دیدار و گفتگو کرد.

رضاپور مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان ابتدا در خصوص وضعیت منابع آبی استان و بارش های فروردین ماه توضیحات مبسوطی ارائه داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با تاکید به اینکه بارندگی فروردین ماه در سطح کشور طی 51 سال اخیر بی سابقه بوده است اظهار داشت : شدت بارش ها در جنوب زنجان زیاد بود ولی با وجود سد کینه ورس توانستیم سیلاب را مهار کرده و از بروز خسارت جلوگیری نمائیم.

رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ، با اشاره به افت متوسط سالانه 77 سانتی متری تراز آبهای زیرزمینی استان ، وجود بحران آبی در کشور را محرز دانست و عنوان داشت که اگر مصرف بی رویه کماکان ادامه یابد پس از 10 الی 15 سال آینده با فقدان آب مواجه خواهیم بود.

وی در راستای حفاظت از منابع آبی ، به تشریح برداشت آب از چاههای غیر مجاز و اضافه برداشت از چاههای مجاز پرداخت و ابراز داشت که الان در کشور 7/86 درصد منابع و ذخایر آبی مصرف میشوند که به آن شرایط بحرانی اطلاق می گردد.

رضاپور ، راهکار خروج از بحران و رسیدن مرحله تنش آبی را ، کاهش 26 درصدی مصارف آبی بالاخص در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود :در همین راستا باید توسعه کشاورزی متوقف گردیده و نوع کشت و روش های آبیاری نوین گردد و از کشت های جایگزین استفاده شود و مناطق مختلف با کشتهای جدید سازگار گردند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان در ادامه سخنان خود به لزوم تهیه یک برنامه عملیاتی جامع در بخش تولیدات کشاورزی و غذایی تاکید کرد و گفت :با توجه به بحث امنیت غذائی و با در نظر گرفتن ذخایر استراتژیک ، باید  ظرفیت صادرات و واردات شناسائی شده و سهم نیاز هر استان با توجه به موقعیت و شرایط آب و هوائی و اقلیمی مشخص گردد تا سپس در قالب یک بسته عملیاتی ، برنامه تولید محصولات کشاورزی و دامی صورت پذیرد تا هم از فرسایش بی رویه خاک و هم از مصرف بی رویه آب جلوگیری شود.

سردار جهانبخش ،فرمانده نیروی انتظامی استان ،مهمترین بلایای آبی ساخته شده بدست بشر را ،فرو نشست زمین، افزایش خسارات سیل و کاهش منابع آبی بیان نمود.

فرمانده نیروی انتظامی استان وجود تکنیک ها و راهکارها ی منطقه ای کوچک و عملی را در بحث کاهش مصرف آب کشاورزی بسیار مهم و ضروری دانست و اظهار داشت : راه اندازی کشت های وسیع گلخانه ای مصرف آب را در بخش کشاورزی به حداقل می رساند.

این مقام مسئول ، اطلاع رسانی و اگاهی بخشی به کشاورزان و هدایت آنها به استفاده از برنامه صحیح کشت و آبیاری و ایجاد اطمینان در این قشر را جهت فروش محصولات خود، از راهکارهای مناسب و عملی در صرفه جوئی مصرف آب عنوان کرد.

در پایان این دیدار سردار جهانبخش ضمن قول همکاری صمیمانه و مستمر با شرکت آب منطقه ای زنجان ، نسبت به  انسداد چاه های غیر مجاز و برخورد با متخلفین حوزه آب و پیشگیری از اضافه برداشت ها اعلام آمادگی نمود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات