سند تثبیت ۱ میلیون هکتار از کانونهای تولید ریزگرد در عراق امضا شد

سند تثبیت ۱ میلیون هکتار از کانونهای تولید ریزگرد در عراق امضا شد

www.BanaNews.irسند همکاری بین ایران و عراق برای مهار یک میلیون هکتار از کانون های بحرانی تولید ریزگردها در این کشور روز چهارشنبه با حضور وزیر محیط زیست عراق و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امضا شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان محیط زیست در نشست دوجانبه ایران و عراق که پیش از ظهر چهارشنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد گفت: پس از انجام مذاکرات مفیدی که پیش از این در بغداد و امروز در تهران انجام شد با توجه به تفاهم کاملی که بین مسئولان دو کشور وجود دارد تفاهم نامه همکاری در زمینه مهار ریزگردها بین دو کشور امضا شد.

وی با اشاره به ظلم و استبداد رژیم بعث در سالهای گذشته در عراق افزود: این ظلم نه تنها برای ملت ایران که برای عراق نیز آثار زیانباری به جا گذاشته که در سالهای اخیر دولت و ملت ایران و عراق تلاش های زیادی برای بازسازی این تخریب ها آغاز کردند.

محمدی زاده با اشاره به علاقه مندی ملت دو کشور برای همکاری در زمینه بهبود وضعیت ریزگردها و مهار بیابان زایی گفت: ملت ایران و عراق اعتقادات، منافع، پیشینه تاریخی و فرهنگی مشترکی دارند و با توجه به این موضوعات ایران کمک به بازسازی عراق را وظیفه خود می داند.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به توافقاتی که با وزیر سابق محیط زیست عراق در گذشته صورت گرفته بود گفت: با تغییر وزیر محیط زیست عراق این توافقات و مذاکرات مجددا مطرح شد و در اولین مذاکره رسمی که صبح امروز با وی داشتیم توافق شد در زمینه هایی مانند تثبیت ریزگردها، مهار بیابانها، سازماندهی پسماندها و ضایعات الکترونیک و مهار تشعشعات برخی ادوات باقیمانده از حکومت سابق عراق دو کشور با یکدیگر همکاری کنند.

به گفته وی، همچنین آموزش نیروهای انسانی، تبادل اطلاعات بین دو کشور، تبادل اطلاعات گیاهان دارویی و گونه های زیستی از دیگر زمینه های مذاکره بین دو کشور است.

محمدی زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه عراق در مسیر توسعه اقتصادی زیربنایی قرار گرفته دو کشور اراده جدی در زمینه همکاری برای رعایت استانداردهای زیست محیطی و انجام پژوهش های مشترک دارند.

وی با اشاره به اینکه سند مربوط به تثبیت ریزگردها از حدود یک و نیم سال قبل پیگیری شده و هیئت های اعراب چندین مرتبه به ایران آمده اند، افزود: کارشناسان ایران نیز به عراق رفته و کانون های بحرانی تولید ریزگردها در این کشور را از نزدیک بررسی کرده اند که این امر منجر به تفاهمی برای تثبیت حدود ۲۰ میلیون هکتار از کانون های تولید ریزگرد در این کشور شد.

به گفته محمدی زاده، هفته آینده ۳۰ نفر از کارشناسان عراقی برای آموزش در زمینه مهار ریزگردها به ایران می آیند.

وی با اشاره به اینکه طرح و سند همکاری پیش از این با همکاری و مشارکت فعال سازمان جنگل ها و مراتع توسط سازمان محیط زیست تهیه شده، افزود: این طرح امروز به وزیر محیط زیست کشور عراق تقدیم شد و ظرف سه ماه آینده طرح های تفصیلی به همراه نقشه ها و برآوردهای مالی لازم در استانهای مختلف عراق تهیه و به مسئولان این کشور تقدیم خواهیم کرد.

محمدی زاده یادآور شد: اجرای این طرح که ۵ ساله است نیازمند بودجه ای معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است و می تواند حجم بزرگی از مشکلات ریزگردها را حل کند.

رئیس سازمان محیط زیست از همکاری مشابه در زمینه مهار ریزگردها برای تثبیت حدود ۵۰۰ هزار هکتار از کانونهای بحرانی تولید ریزگرد در سوریه خبر داد.

وی افزود: همچنین مذاکراتی با اردن و رایزنی های اولیه با عربستان و کویت برای مهار کانون های تولید ریزگرد در جنوب شرق کشور صورت گرفته است.

 

 

    نظرات