برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه آسیب های جدی به دنبال...

رئیس منابع آب شهرستان قیرو و کارزین گفت برداشت غیراصولی و بی رویه شن، ماسه و رسوبات از بستر رودخانه ها، زمینه ساز تهدیدات جدی زیست محیطی، تغییر بستر رودخانه و افزایش آسیب های سیل است.

عبداله خیراندیش اظهار داشت  در راستای حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها، سواحل و تعیین بستر و حریم رودخانه‌ها و تالابها گروه گشت و بازرسی این شهرستان 7200مترمربع از بستر  و حریم رودخانه قره آقاج که توسط افراد سودجو تصرف شده بود و 800 متر مربع از بستر و حریم رودخانه فصلی در منطقه افزر که متخلفان اقدام به کاشت درخت مرکبات کرده بودند  را شناسایی و با همکاری نیروی انتظامی رفع تصرف و آزادسازی کردند .

خیراندیش در ادامه از توقف عملیات برداشت غیر مجاز شن و ماسه از بستر و حریم سه  رودخانه حسن آباد گلک (در منطقه باروس) رودخانه فصلی (در منطقه سکه روان) و آبراهه فصلی (در  منطقه هنگام) و خبر داد .

وی افزود همچنین یک دستگاه کمپرسور که نیمه شب  در حال کف شکنی چاه غیر مجاز  در منطقه گاوکار هنگام  بود توقیف و به پاسگاه  منتقل گردید .

رئیس منابع آب شهرستان قیرو و کارزین با اشاره به اثرات متفاوت برداشت مصالح از رودخانه‌ها اظهارکرد: این آسیب ها  با توجه به عوامل مختلفی از قبیل فصل برداشت، طول و عمق بازه، موقعیت برداشت، روش انجام عملیات، مقدار مصالح، میزان پوشش گیاهی، مهارت و امکانات فنی متفاوت است .

وی در پایان تاکید کرد که  نوع روش مقابله و مدیریت مصالح و رسوبات رودخانه‌ای نیازمند بومی‌سازی است و باید تحقیق و بررسی را به منظور ارائه راهکار و توصیه‌های بومی و منطقه ای جهت داد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای فارس

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای فارس

    شركت آب منطقه‌ای فارس یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات