طرح مسکن مهر به ثبات بازار کمک می‌کند

طرح مسکن مهر به ثبات بازار کمک می‌کند

یک کارشناس مسکن معتقد است: با توجه به نتیجه دادن طرح مسکن مهر، این طرح برای ثبات بازار مسکن موثر است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی‌ شاه‌نوش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: با توجه به این‌که طرح مسکن مهر در سال جاری در حال نتیجه دادن است و در اختیار متقاضیان خاص خودش که بیشتر از دهک‌های پاین جامعه هستند قرار می‌گیرد، می‌تواند در ایجاد ثبات بازار مسکن موثر باشد.

وی ادامه داد: در کنار این طرح، باید تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن دهک‌های بالاتر در نظر گرفته شود تا یک توازن در بحث خرید مسکن بوجود بیاید.

مشاور فرهنگی انجمن صنفی انبوه‌سازان استان اصفهان، با بیان این‌که در حال حاضر طرح بازسازی مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر موفقیت‌آمیز بوده است، عنوان کرد: اگر همین طرح برای بافت‌های فرسوده شهری اجرا شود، امکان ثبات و تعادل بازار مسکن بیشتر می‌شود.

این کارشناس مسکن اضافه کرد: در چند سال گذشته طرح مسکن مهر در شهرک‌های اطراف شهرهای بزرگ و با فاصله با مراکز شهری اجرا شده است که این نمی‌تواند برای همه دهک‌ها موثر باشد.

وی تخصیص تسهیلات به مکان‌های ساخت خانه‌های طرح مسکن مهر را لازم دانست و تصریح کرد: ‌اگر نتوانیم تسهیلات لازم برای حمل و نقل و تردد به مراکز اقتصادی و ساخت مراکز فرهنگی و تفریحی مانند سینما و ... را به خانه‌های مسکن مهر اختصاص دهیم، خرید این خانه‌ها هزینه‌های سنگینی برای خریدار به همراه دارد.

شاه‌نوش افزود: نکته‌ای که همیشه به آن اشاره شده است و کارشناسان مسکن به آن اعتقاد دارند این است که ثبات قیمت مسکن ارتباطی مستیم با تحرک در زمینه‌های خرید و فروش آن دارد. اگر قیمت را ثابت نگه داریم و بازار خرید و فروش مسکن رونق پیدا کند، در بخش بازار آن ثبات به وجود می‌آید. یعنی ثبات بازار مسکن مخالف با خرید و فروش آن نیست.

مشاور فرهنگی انجمن صنفی انبوه‌سازان استان اصفهان با اشاره به این‌که مسکن همیشه جای خودش را در سرمایه‌گذاری‌ها داشته است، اظهار کرد: با توجه به این‌که بازار دلار و طلا در نوسان است هنوز در کشور ما مسکن سرمایه‌ای مطمئن و ثابت است. این طور نیست که سرمایه گذاری در این بخش از بین رفته باشد؛ مردم هنوز به سرمایه‌گذاری در این بخش راغب هستند.

وی در این باره ادامه داد: در کشور ما مالکیت معتبر است و مسکن یکی از بهترین شاخص‌ها برای سرمایه‌گذاری است. شاید در برهه‌ای از زمان سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر بوده است، مثلا اوایل که تلفن همراه وارد کشور شده بود بخشی از اقتصاد و سرمایه‌گذاری‌ها مختص آن شد یا در سال گذشته بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در بورس انجام شد که اینها مقطعی بوده است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که داشتن خانه‌ای مستقل و متعلق به خود فرد اصل است، عنوان کرد:‌ در ایران در هنگام ازدواج داشتن سرپناه و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن مهم است با توجه به این که در حال حاضر بیشتر جمعیت کشور جوان و در سن ازدواج هستند با وجود رکود بازار مسکن سرمایه گذاری در بخش مسکن وجود دارد. رونق بازار مسکن باعث ایجاد بیش از ۱۸۰ نوع حرفه و شغل و همچنین درآمدزایی می‌شود که این شاخصه را هیچ کدام از بخش‌ها ندارند.

وی درباره ساخت خانه‌های ویلایی سه طبقه در طرح مسکن مهر، اظهار کرد: این طرح هم اکنون در شهرهایی با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر انجام می‌شود. همچنین در بافت‌های فرسوده و داخل شهرها در زمینه‌های نوسازی و به‌سازی قابل اجرا است.ولی در شهرهای بزرگ که زمین مناسب برای ساخت و ساز وجود دارد این طرح اجرایی نیست و در این زمین‌ها باید از ساختمان‌های بلند با فن‌آوری‌های نوین بهره‌برداری کرد. کلا این طرح بسیار مناسب است اگر قیمت زمین یا اصلا محاسبه نشود یا کم باشد در غیر این صورت ساخت خانه‌هایی با وسعت زمین زیاد و ساخت کم از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

وی در پایان گفت: با توجه به هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش انرژی، لازم است دولت تمهیداتی برای نوسازی و به‌سازی ساختمان‌های موجود در نظر بگیرد و با دادن تسهیلات مناسب به این بخش، در سال‌های آتی از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها جلوگیری کند.

 

 

    نظرات