آزاد سازی بیش از 6500 متر مربع از اراضی بستر و حریم رودخانه های...

با پیگیری های همکاران اداره منابع آب شهرستان آبیک و با صدور حکم قضایی و همکاری نیروی انتظامی بیش از 6500 متر مربع از اراضی حاشیه رودخانه های زیاران، فالیزان، آبیک، بهجت آباد و یانس آباد در استان قزوین رفع تصرف شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین، مهندس ملکی مدیر عامل این شرکت بیان داشت: یکی از اولویت های مهم دفتر مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای قزوین، اجرای طرح آزاد سازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه ها می باشد که در همین راستا بخشی از حریم و بستر رودخانه های مذکور شهرستان آبیک بازگشایی و ساماندهی گردید.

در ادامه مهندس ملکی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه با پدیده زمین خواری و  به منظور حفاظت و صیانت از بستر و حریم رودخانه­ها به عنوان ثروت ملی (انفال) اظهار داشت : طبق اصل 45 قانون اساسی و قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال 1361، حد بستر و حریم رودخانه جزو انفال و ثروت عمومی محسوب می شود و هر گونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در بستر و حریم زیست محیطی رودخانه ها ممنوع است و در صورت مشاهده بر اساس قوانین برخورد می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین عنوان نمود: با طرح شکایت در مراجع قضایی و پیگیری های بعمل آمده طی این اقدام کلیه مستحدثات و اعیانی های واقع در بستر و حریم رودخانه های زیاران، فالیزان، آبیک، بهجت آباد و یانس آباد شهرستان آبیک که به صورت دیوار چینی، فنس کشی، غرس نهال، خاکریزی و انسداد مسیر جریان و ... انجام شده بود، شناسایی و پس از طی روال قانونی و اخذ احکام قضایی بازگشایی گردید.

مهندس ملکی مهم ترین پیامدهای تصرفات بستر و حریم رودخانه ها را تشدید حوادث سیل، آلودگی منابع آب، کاهش تغذیه منابع آب سطحی و زیر زمینی، آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها برشمرد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای قزوین

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای قزوین

    شركت آب منطقه‌ای قزوین یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات