جلسه شورای مدیران شرکت آب منطقه ای قزوین با حضور مهندس حاج...

جلسه شورای مدیران شرکت آب منطقه ای قزوین با حضور مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیر عامل، معاونین و جمعی از مدیران شرکت آب منطقه ای قزوین در محل سالن جلسات این شرکت برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین، مهندس حاج رسولیها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران هدف از سفر یکروزه به استان قزوین را آشنایی بیشتر با شرکت آب منطقه ای، دریافت گزارش عملکرد، پیگیری جهت حل مشکلات و چالش های فرا روی این شرکت در استان برشمرد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران شرکت های آب منطقه ای کشور را از تأثیر گذارترین دستگاهها در زمینه منابع آبی در هر استان عنوان برشمرد و بیان داشت: ارتباط و تعامل با مدیران ارشد استانی می تواند گامی مناسب در جهت پیشبرد اهداف شرکت ها باشد.

مهندس حاج رسولیها در ادامه با اشاره به سد مخزنی نهب بیان داشت: این سد جزو پروژه های اولویت دار وزارت نیرو قرار گرفته که باید در اسرع وقت به بهره برداری و آبیگری نهایی برسد. وی افزود: تمامی شرکت های آب منطقه ای کشور موظف هستند که بارگذاری اطلاعات در سامانه های مربوطه را با نهایت دقت انجام دهند چرا که مدیران ارشد برای تصمیم گیری در خصوص منابع آبی استان ها از این اطلاعات و آمار و ارقام استفاده می نمایند.

در این جلسه مهندس ملکی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین ضمن ارائه گزارشی در خصوص وضعیت منابع آبی استان بیان داشت: منابع آبی مورد استفاده در این استان شامل منابع آبی سطحی با حجم 617 میلیون متر مکعب و منابع آب زیر زمینی با حجم 1992 میلیون متر مکعب می باشد که از میزان 91 درصد در بخش کشاورزی، 5 درصد شرب و 4 درصد در بخش صنعت و خدمات مصرف می گردد.

مهندس ملکی تقویت و استقرار گروههای گشت و بازرسی، تهیه و نصب کنتورهای هوشمند حجمی، کنترل و مسلوب المنفعه نمودن چاههای آب فاقد پروانه بهره برداری، حفر چاههای پیزومتری در دشت قزوین، مطالعات حفاظت کیفی آب، سیستم جامع بانک اطلاعات (سامانه ساماب)، تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، بستر سازی فرهنگی، تهیه و تولید و پخش برنامه های اطلاع رسانی را از مهمترین طرح های احیاء و تعادل بخشی آبخوان دشت قزوین برشمرد. وی افزود: با توجه به اقدامات صورت گرفته از مهرماه سال 93 تاکنون شاهد کاهش افت سطح آب زیرزمینی در استان از  160 سانتی متر به حدود 80 سانتی متر بوده ایم که این موضوع خود نشان دهنده تاثیر اقدامات صورت گرفته در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی بوده که این کار باعث بالا رفتن کیفیت آب نیز گردیده است.

مهندس ملکی در ادامه با اشاره به پیشرفت فیزیکی 93 درصدی سد نهب بیان داشت: سد نهب یک سد خاکی با هسته رسی می باشد که این سد با ظرفیت حجم کل مخزن 120 میلیون متر مکعب، ارتفاع 47 متر و طول تاج 2156 متر در منطقه تاکستان قزوین در حال احداث می باشد که با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته و در صورت تأمین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز می تواند در سال 99 به بهره برداری و آبگیری برسد. وی افزود: ذخیره جریانات نابهنگام سیلابی رودخانه خررود، مدیریت بهره برداری از منایع آب با هدف حفظ و بهبود آبخوان دشت قزوین، توسعه شبکه های مدرن آبیاری و کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی درمصرف آب کشاورزی و  بالابردن رفاه نسبی کشاورزان و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان از مهم ترین اهداف این طرح می باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های استان قزوین سد بالاخانلو می باشد که این  سد در منطقه بوئین زهرا در حال احداث می باشد. سد بالاخانلو  یک سد خاکی با هسته رسی بوده که ظرفیت حجم کل مخزن آن 38.5 میلیون متر مکعب، ارتفاع 84 متر و طول تاج 370 متر در منطقه بوئین زهرا  با پیشرفت فیزیکی 63 درصدی در حال احداث می باشد. وی بیان داشت: تأمین بخشی از نیاز شرب 5 شهر و 36 روستای منطقه بوئین زهرا، بهبود آبیاری 4200 هکتار از اراضی تلفیقی موجود، تغذیه مصنوعی آبخوان منطقه، کنترل سیلابها و حفظ محیط زیست از اهداف این طرح می باشد.

مهندس ملکی در ادامه با بیان اینکه پروژه انتقال آب شرب از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های عمرانی استان می باشد افزود: خط اصلی انتقال پروژه آب شرب از سد طالقان حدود 120 کیلومتر بوده که از محل تصفیه خانه تا شهرستان تاکستان امتداد داشته و هدف از اجرای این طرح تأمین کمبود آب شرب به میزان 60 میلیون متر مکعب در سال برای بیش از 80 درصد از جمعیت استان که شامل 14 شهر و 194 روستا می باشد را تا افق 1425 تأمین خواهد نمود.

مهندس ملکی در پایان میزان اعتبارات و عدم تخصیص به موقع آن را یکی از بزرگترین چالش های فرا روی پروژه های عمرانی شرکت برشمرد و ابراز امیدواری نمود که در این خصوص اقدامات موثری صورت پذیرد تا شاهد تسریع در روند اجرایی پروژه ها باشیم.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای قزوین

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای قزوین

    شركت آب منطقه‌ای قزوین یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات