پایش منظم مخازن سدها و آمادگی رودخانه‌ها برای گذر سیلاب‌های...

وزیر نیرو گفت: این وزارتخانه به شکل منظمی در حال پایش شرایط مخازن سدها و همچنین آمادگی رودخانه‌ها برای گذر سیلاب‌های احتمالی سال آبی جدید است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم رونمایی از فاز اول سامانه جامع پایش آنلاین وضعیت نیروگاه‌ها با حضور در جمع خبرنگاران، صنعت آب و برق را جزو صنایع معتبر کشور و بخش خصوصی را جزئی از این خانواده دانست و افزود: دو سال پیش همزمان با شروع کارم در این وزارتخانه، صنعت آب و برق با بدهی 40 هزار میلیارد تومانی مواجه بود ولی در این مدت تلاش‌های بسیار خوبی به منظور استفاده از سازوکارهای قانون بودجه برای تسویه بدهی بخش خصوصی صورت گرفت است و همین امر موجب شده تا بخش خصوصی به شکل مستمر در چرخه سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های جدید قرار بگیرد .

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تسویه بدهی‌ها به شکل مناسبی در حال انجام است، از این رو وجود بدهی در این بخش موجب نخواهد شد تا کوچک‌ترین خدشه‌ای در مباحث فنی و ایمنی نیروگاه‌های دولتی و خصوصی صورت بگیرد و برنامه تعمیرات و نگهداری این واحدها مطابق برنامه در حال انجام است .

وزیر نیرو افزود: البته در این میان آثار تغییر نرخ ارز و تاثیرات آن بر روی قراردادهای بخش خصوصی در دست پیگیری است و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکلات نیز کاهش پیدا کند .


برنامه‌های وزارت نیرو برای مدیریت سیلاب‌های احتمالی

اردکانیان با اشاره به آغاز سال آبی 99-98 در کشور، گفت: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بارندگی‌های فصل پاییز در شرایط نرمال خواهد بود. با این وجود وزارت نیرو به شکل منظمی در حال پایش شرایط مخازن سدها و همچنین آمادگی رودخانه‌ها برای گذر سیلاب‌های احتمالی و نیازهای پایین دست است .
وی تاکید کرد: در تلاشیم با دسترسی مناسبت‌تر به اطلاعات و داده‌های دریافتی سازمان هواشناسی بتوانیم سطح آمادگی‌ها را افزایش بدهیم. این امر یک فعالیت بین‌بخشی است و دستگاه‌های مختلفی در این زمینه با یکدیگر مشارکت دارند .

وزیر نیرو با اشاره به فعال شدن ستاد فرماندهی سیلاب در شرکت مدیریت منابع آب ایران، گفت: این ستاد هم اکنون مشغول به فعالیت است و در آینده نزدیک گزارش جامعی در خصوص نقاط دارای ضعف ارائه خواهد شد تا آمادگی در این مناطق افزایش یابد .

اردکانیان با اشاره به دو مقوله پیش‌بینی و هشدار در زمینه مدیریت سیلاب، گفت: پیش‌بینی می‌تواند در بازه‌های زمانی طولانی‌تر حدودا سه ماهه صورت بگیرد و هشدارها در بازه‌های زمانی کوتاه 24 ساعت و یا حداکثر 72 ساعت خواهد بود. بنابراین مردم باید هشدارهای دستگاه‌های ذیربط را جدی بگیرند .

وی بر لزوم توجه جدی به مسئله آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها تاکید کرد و افزود: در این خصوص دستگاه‌ قضایی همکاری بسیار مناسبی دارد و حمایت‌های قضایی خوبی از این مسئله صورت می‌گیرد .

وزیر نیرو تاکید کرد: ما هر چه بتوانیم با رعایت قانون و چارچوب‌های اخلاقی از تعدی به حریم و بستر رودخانه‌ها پرهیز کنیم مطمئنا منافع آن شامل حال هموطنان خواهد شد .

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت وزارت نیرو از صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق، گفت: این وزارتخانه به عنوان مسئول کمیسیون مشترک‌ همکاری‌های اقتصادی با برخی از کشورهای منطقه از جمله افغانستان، تاجیکستان، ارمنستان و روسیه پشتیبانی لازم را از شرکت‌های ایرانی برای فعالیت هر چه بیشتر در این عرصه به عمل خواهد آورد .

وی با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: ورود به این اتحادیه میدان بزرگتری را پیش‌روی ظرفیت‌های فنی و مهندسی کشور قرار داده است. از این رو امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب در این بخش شاهد ورود هر چه بیشتر خدمات فنی و مهندسی به بازار کشورهای این اتحادیه باشیم .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات