آمادگی مقابله با سیلاب‌های احتمالی در استان مرکزی پررنگ دیده شود

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان، گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرما باید اقدامات آمادگی در مقابله با سیلاب‌های احتمالی این استان پررنگ دیده شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری مرکزی، آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این استان در راستای مقابله با بحران‌های ناشی از سیل اقدام‌های خوبی انجام داد و امید است هماهنگی دستگاه‌های اجرایی  در این راستا روز به روز افزایش یابد .

وی بیان کرد: نشست ستاد بحران باید توسط فرمانداران هر ماه برگزار شود و نتایج آن به ستاد استانی ارسال شود .

استاندار مرکزی ادامه داد: حوادث غیرمترقبه در همه جای دنیا وجود دارد و می‌طلبد که مدیریت بحران با هدف پیش بینی و پیشگیری‌از آسیب ‌های وسیع در اولویت باشد .

آقازاده تصریح کرد: استان مرکزی هم‌اکنون در زمینه بازسازی و استحکام بخشی به مسکن روستایی، تسهیلات و کمک‌های بلاعوض در خسارات ناشی از سیل از جایگاه خوبی برخوردار است .

استاندار مرکزی ادامه داد: شماری ساخت و ساز در حریم رودخانه‌های استان مرکزی وجود دارد که در دهه ۶۰ انجام شده و باید در این راستا کمیته‌ای تشکیل و تصمیم‌های کارشناسی تا یک ماه آینده به ستاد مدیریت بحران استان اعلام شود .

آقازاده عنوان کرد: این استان در زمینه ثبت پرونده‌های خسارتی سیل در بخش کشاورزی در مناطق انتهایی فهرست است که باید در این راستا تلاش مضاعفی به‌کار گرفته شود .

وی گفت: فعالیت جهادکشاورزی استان مرکزی در بخش‌های مختلف مطلوب است اما در زمینه مذکور ضعف‌های جدی وجود دارد و باید از اعتباراتی که به این امر اختصاص یافته بهترین بهره‌گیری صورت گیرد .

استاندار مرکزی افزود: حلقه ارتباطاتی استان مرکزی در پنج شهرستان استان مرکزی دچار مشکلاتی است که پس از سفر وزیر ارتباطات به این استان دستور اصلاحات لازم در این راستا صادر شد و هیاتی برای بررسی به استان مرکزی سفر کرد که قرار است رفع مشکلات این بخش با صرف اعتبار ویژه‌ای از سوی وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولویت باشدو  دستگاه‌های اجرایی استان  باید تلاش مضاعفی را  در این حوزه داشته باشند .

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش در خصوص آیین معنوی پیاده روی اربعین حسینی (ع) نیز گفت: شمار زائران ورودی به مرز عراق کاهش یافته و آمار آنان به روزانه ۵۰ هزار نفر رسیده اما حدود ۲۵۰ هزار زائر روزانه قصد بازگشت به وطن را دارند که اتوبوس کافی برای جابه‌جایی آنان تامین شده و تا این لحظه نیازی به استفاده از اتوبوس‌های درون شهری نیست .

وی بیان کرد: آمادگی لازم برای اعزام اتوبوس‌های درون شهری در صورت ضرورت وجود دارد و شهرداری اراک با لحاظ بحث بیمه اتوبوس‌ها آماده مشارکت در این راستا است .

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: باتوجه به پیش بینی بارش‌های پیش رو  بحث آسیب‌پذیری در سیلاب برای استان مرکزی وجود دارد و باید پیش‌آمادگی در این راستا فراهم آید .

سید«مهدی مقدسی» افزود: استان مرکزی در راستای مقابله با سیلاب بهاره امسال کارنامه خوبی دارد اما، باید با استفاده از تجارب قبل قوی‌تر در این خصوص عمل شود .

وی بیان کرد: قانون جدید مدیریت بحران کشور زوایای مطلوبی برای ساماندهی و اقدامات اثربخش در حین بروز حوادث دارد و وظایف و نقش دستگاه‌های اجرایی به خوبی مشخص شده است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: ۱۸۰ میلیارد ریال توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر اراک به امر بازسازی رودخانه اراک اختصاص یافته است .

زندیه‌وکیلی افزود: سند خطرپذیری استان مرکزی تهیه و تصویب شده و این استان در زمینه مدیریت بحران در کشور پیشرو است و باید دستگاه‌های اجرایی این سند را به‌صورت کامل مطالعه کنند .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت:  از اول مهرماه  ۲۸۱ طرح برای تامین اعتبار ارسال شده‌ است که مبادله اعتبار برای ۱۰۵ طرح آن انجام شده و اقدامات لازم برای مبادله اعتبار سایر طرح ها تا  ۲ هفته آینده صورت می‌گیرد .

گفتنی است در این نشست قانون جدید مدیریت بحران کشور برای اعضاء قرائت شد .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات