حضور ایران در اجلاس کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی/ برنامه‌های ایران

حضور ایران در اجلاس کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی/ برنامه‌های ایران

www.Bananews.irرئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی از حضور ایران در اجلاس کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی خبر داد و گفت: در این نشست که از اول تا ۱۴ تیر برگزار می شود برنامه های آتی کشور در زمینه ایجاد پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوب و مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی ارائه می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر وحید چگینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اجلاس کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی (IOC) هر دو سال یکبار برگزار می شود افزود: نشست اخیر این کمیسیون از اول تا ۱۴ تیرماه سال جاری در مقر سازمان یونسکو در پاریس برگزار می شود.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی ادامه داد: در این نشست قرار است در زمینه هایی چون دیده بانی جهانی اقیانوسها، مبادلات داده های اقیانوس شناسی، آینده IOC، شکوفایی خطرناک جلبکی، حقوق دریا، مخاطرات اقیانوسها و مدیریت دریا در مناطق ساحلی و سلامت دریا و اقیانوسها بحث و بررسی شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه ها هر یک از کمیته ها گزارشی از عملکرد خود را ارائه می دهند، خاطر نشان کرد: پیش از برگزاری نشست اصلی، نشست کمیته فرعی IOC در زمینه اقیانوس هند مرکزی، برگزار می شود که ایران نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

چگینی به مباحث ارائه شده از سوی ایران در این نشست ها اشاره کرد و اظهار داشت: در این نشست ها ایران پیگیریهایی در خصوص مواردی چون ایجاد مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی در ایران، کرسی اقیانوس شناسی و همکاری ایران با کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمینه برنامه های جهانی دیده بانی اقیانوس هند خواهد داشت.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی از ارائه برنامه های آتی اقیانوس شناسی کشور در این نشست خبر داد و گفت: در این نشست گزارشی از برنامه های آتی کشور در زمینه های تشکیل ناوگان تحقیقاتی کشور، ایجاد پایگاه تحقیقاتی در قطب جنوب و ایجاد مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی ارائه می شود.

 

    نظرات