امشب موضوعی بسیار خوشحال‌کننده شنیدم، رؤسای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) اعلام کردند هیچ مشکلی ندارند و با قدرت کار می کنند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت

امشب موضوعی بسیار خوشحال‌کننده شنیدم، رؤسای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) اعلام کردند هیچ مشکلی ندارند و با قدرت کار می کنند. پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت


با هدف شناسایی موانع و حمایت حداکثری از ساخت داخل صورت گرفت

در این دیدار که شامگاه سه‌شنبه (۳۰ مهرماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، معاونان وزیر و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت برگزار شد، نمایندگان بخش خصوصی دغدغه و مشکلات خود را با مدیران نفتی مطرح کردند .

وزیر نفت پس از این دیدار با صمیمی توصیف کردن این نشست، اظهار کرد: امشب با حدود ۷۰ نفر دیدار کردم که اگر قرار بود در دفتر کارم انجام شود، عملی نبود .

زنگنه با یادآوری اینکه مشابه این نشست‌ها پیش‌تر هم برگزار شده است، تصریح کرد: در این نشست که با حضور مدیران ارشد وزارت نفت، فعالان و پیمانکاران بخش خصوصی انجام شد، پیمانکاران و سازندگان تجهیزات صنعت نفت فرصت دیدار و گفت‌وگوی رودررو با کارفرمایان را پیدا کردند . وزیر نفت با مفید ارزیابی کردن این گردهمایی و با بیان اینکه در این جمع به اندازه سه چهار روز کاری اطلاعات دریافت کردم، تصریح کرد: نکات زیادی در این نشست مطرح شد که قرار است بررسی شود، تلاشمان این است نکات عنوان‌شده را عملیاتی کنیم .

زنگنه با تاکید بر اینکه این گردهمایی برای تشریفات و تبلیغات برگزار نشده است، حل مشکلات پیمانکاران و سازندگان بخش خصوصی حاضر را یکی از اهداف این نشست عنوان کرد و گفت: امشب موضوعی بسیار خوشحال‌کننده شنیدم، رؤسای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) و انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) اعلام کردند هیچ مشکلی ندارند و با قدرت کار می کنند . وی ادامه داد: رؤسای این انجمن‌ها همچنین اعلام کردند هیچ ریزش نیرویی در یک سال و نیم گذشته نداشته‌اند که نکته بسیار مهمی است، همچنین عنوان کردند ظرفیت و توان تولیدشان با ۱۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست؛ نکته‌ای که در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی نفت ایران آن را مشاهده و بیان کرده بودم .

تعریف پروژه‌های مهم در صنعت نفت

زنگنه، ایجاد اشتغال را که با تعریف پروژه به‌دست می‌آید وظیفه اصلی صنعت نفت دانست و با تاکید بر اینکه تعریف پروژه تنها یک ایده نیست، تصریح کرد: تعریف پروژه به معنای معرفی یک پروژه اقتصادی همراه با تامین منابع مالی و فناوری است . وی با اشاره به اینکه پروژه‌های مهمی در صنعت نفت تعریف‌شده و در حال پیگیری است، افزود: شرکت‌های حاضر در این نشست می‌توانند حول این پروژه‌ها به حیات خود ادامه دهند، تقویت شوند و برای صادرات به توانمندی برسند . وزیر نفت، خواسته بعضی از شرکت‌های حاضر در این نشست را کمک وزارت نفت به روند صادرات محصولات این شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: البته این موضوع وظیفه ما نیست، اما عنوان کردم از هیچ کمکی همسو با وظیفه ملی برای اینکه مسیر صادرات خدمات فنی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی فراهم شود، دریغ نمی‌کنم . وزیر نفت برگزاری این‌گونه نشست‌ها را از نظر سلامت سیستم مفید ارزیابی کرد و ادامه داد: وقتی سیستمی حس کند طرف‌های قراردادی به‌راحتی می‌توانند به وزیر نفت و به مدیران ارشد صنعت نفت دسترسی داشته باشند، خیلی اتفاق‌های بد رخ نخواهد داد . وی در پاسخ به این موضوع که بعضی از سازندگان داخلی اعلام می‌کنند با وجود آنکه در سطوح بالای مدیریتی بر استفاده از کالای سازندگان داخلی تاکید شده است، اما در سطوح پایین‌تر کمتر به آن توجه می‌شود، اظهار کرد: این موضوع نباید سلیقه‌ای باشد و ساخت داخل هم نباید تنها به یک توصیه اخلاقی ختم شود، بلکه باید قالب‌های مقرراتی غیرقابل تفسیر و غیرقابل برگشت برای آن تدوین کرد . زنگنه ادامه داد: برای نمونه، در قراردادهای جدیدی (EPC/EPD) که تعریف کرده‌ایم پیمانکار باید بعضی از تجهیزاتی را که در قرارداد عنوان شده از داخل تامین کند و اگر غیر از آن باشد، پول پیمانکاران را پرداخت نمی‌کنیم و بر این موضوع به‌صورت مستقل نظارت می‌شود .

تأیید استاندارد تجهیزات صنعت نفت از سوی داخلی‌ها

وزیر نفت درباره کیفیت تجهیزات ساخت داخل و استاندارد بودن آن با توجه به حساسیت صنعت نفت پاسخ داد: چند سالی است که انجمن نفت ایران را به عنوان مرجع عالی برای دادن گواهی کیفیت به ساخت داخل در حوزه نفت تبدیل کرده‌ایم . وی با بیان اینکه برترین استانداردهای امروز دنیا، استاندارد انجمن نفت آمریکا موسوم به API است، تصریح کرد: ما نیز انجمن نفت ایران را به وجود آورده‌ایم که با حضور نمایندگانی از تشکل‌های نفتی، شرکت‌های فعال در بخش نفت و چند نفر هم از وزارت نفت تشکیل شده است که خودشان هیئت مدیره و اعضا را بدون دخالت دولتی‌ها انتخاب می‌کنند و صددرصد حرفه‌ای هستند . زنگنه با بیان اینکه برای صدور گواهی کیفیت انجمن نفت ایران فرآیندهای فنی و حرفه‌ای همانند گواهی API طی می‌شود، گفت: این گواهی هم اکنون برای ما اطمینان‌بخش است و در شرایط تحریم راهکاری است که بتوانیم با اطمینان از تولید داخلی استفاده کنیم . وی افزود: اگر تحریم‌ها کمتر شد می‌توانیم استانداردهای داخلی را به مراجع بین المللی نیز عرضه کنیم تا مورد قبول این مراجع نیز قرار گیرد، اما تا آن موقع نمی‌توانیم منتظر شویم، امروز انجمن نفت ایران با یک هیئت مدیره غیردولتی کار گواهی کیفیت محصولات داخلی را به‌خوبی انجام می‌دهد .

عملکرد صنعت نفت نشان‌دهنده حمایت حداکثری از شرکت‌های ایرانی است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این دیدار به مهم‌ترین اقدام‌های انجام‌شده در صنعت نفت با هدف حمایت از ظرفیت‌های داخلی اشاره کرد و گفت: عملکرد صنعت نفت، نشان‌دهنده حمایت حداکثری این صنعت از شرکت‌های ایرانی است . مسعود کرباسیان در جمع خبرنگاران گفت: اجرای طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه کالایی، تولید لوله نیس برای نخستین بار در کشور که سبب جلوگیری از خروج حدود ۳۰۰ میلیون یورو ارز از کشور شد، واگذاری قراردادهای ساخت پمپ‌های پروژه گوره - جاسک و اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید، از جمله اقدام‌هایی است که با هدف حمایت از شرکت‌های ایرانی از سوی صنعت نفت دنبال می‌شود . وی گفت: البته فعالان بخش خصوصی با مشکلاتی از جمله تغییر نرخ برابری ارز و افزایش هزینه‌هایشان مواجه‌اند که به این منظور ما نیز در صنعت نفت به نوبه خود درصدد چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات فعالان این بخش هستیم . کرباسیان با بیان اینکه طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با حدود ۶.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اجرا می‌شود، ادامه داد: به‌طور قانونی و اخلاقی درست نیست کالایی که در داخل کشور ساخته شود، از خارج وارد شود و ما نیز این مهم را مدنظر داریم . وی به تداوم روند عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد این روند رونق بیشتری بیابد .

صنعت نفت در امضای قرارداد با سازندگان داخلی پیشتاز است

احمدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در حاشیه دیدار وزیر نفت با فعالان بخش خصوصی با اشاره به اینکه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت کشور، ارتباط گسترده‌ای با بخش خصوصی دارد، تصریح کرد: همسو با این موضوع، تاکنون ۱۴ هزار قطعه کالایی صنعت نفت از سوی سازندگان داخلی بومی‌سازی شده است . وی با بیان اینکه هم‌اکنون نیز ۳ هزار کالای مورد نیاز صنعت نفت به‌منظور بومی‌سازی به سازندگان داخلی معرفی شده است، تصریح کرد: رویکرد ما در امضای قرارداد، استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی برای بومی‌سازی تجهیزات صنعت نفت است . محمدی، صنعت نفت را صنعتی پیشرو در بیشتر مسائل از جمله توجه به ساخت داخل و سازندگان داخلی دانست و گفت: وزیر نفت همسو با این موضوع، دستورعمل بومی‌سازی ۱۰ گروه خانواده کالاهای کاربردی صنعت نفت را با هدف پررنگ کردن نقش بخش خصوصی ابلاغ کرده است که پیشرفت خوبی در این زمینه داشته‌ایم . مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب همچنین از امضای هفت تا هشت بسته از بسته‌های طرح‌ نگهداشت و افزایش توان تولید ۲۸ مخزن شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در آینده نزدیک خبر داد .

لینک اصل خبر در سایت انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    منبع خبر

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات