استانداردهای سنجش کیفیت هوا سختگیرانه تر شد

استانداردهای سنجش کیفیت هوا سختگیرانه تر شد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران ، محمد رستگاری با اعلام اینکه دستورالعمل اعمال شاخص های جدید به دستگاه های متولی ابلاغ شده است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت آلودگی هوا و رابطه آن با سلامت شهروندان، اصلاحات جدید در نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا برای آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون، دی‌اکسید گوگرد و ازن انجام شد.
وی افزود: درگذشته  میزان غلظت ۱۵ میکروگرم در متر مکعب ذرات معلق با قطرکمتر از ۲/۵ میکرون در محدوده پاک قرار می‌گرفت که این مقدار در محدوده مجاز جدید به ۱۲ میکروگرم بر متر مکعب کاهش یافته است.
رستگاری ادامه داد: همچنین درخصوص محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس، درگذشته تا میزان ۶۵/۴ میکروگرم در متر مکعب در این گروه قرار می‌گرفت که در حدود مجاز جدید، این میزان به ۱۰ میکروگرم کاهش یافت.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران به اصلاح شاخص دیگری برای سنجش کیفیت آلودگی هوا اشاره داشت و بیان کرد:  برای محاسبه شاخص کیفیت هوای آلاینده دی‌ اکسید گوگرد ، پیش از این متوسط ۲۴ ساعته ملاک عمل قرار می‌گرفت در حالیکه در شرایط جدید ، شاخص کیفیت یک ساعته نیز به آن افزوده شده است.
رستگاری گفت: برای محاسبه آلاینده ازن میزان غلظت این آلاینده در شرایط پاک از ۵۹ به ۵۴، در شرایط سالم از ۷۵ به ۷۰، در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس از ۹۵ به ۸۵ ، شرایط ناسالم از ۱۰۵ به ۹۵ و در مواجهه باشرایط بسیار ناسالم از ۳۷۴ به ۲۰۰ قسمت در میلیارد کاهش پیدا کرده است.
وی در پایان تصریح کرد: این استاندارها برگرفته از آخرین استاندارهای روز دنیا بوده و بر اساس تبصره سه ماده سه قانون هوای پاک به روز رسانی شده است .
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات