آموزش‌های آتش‌نشانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد/ توجه ویژه به نکات ایمنی و کنترل وسائل و تجهیزات گرمایشی گازسوز در فصل سرما

آموزش‌های آتش‌نشانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد/ توجه ویژه به نکات ایمنی و کنترل وسائل و تجهیزات گرمایشی گازسوز در فصل سرما

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه گفت: آموزش‌های آتش‌نشانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شهرداری ارومیه؛  ابراهیم شاد قوشچی با اشاره به تمهیدات و اقدامات سازمان آتش‌ نشانی برای پیشگیری از حوادث و مرگ ‌های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن اظهار کرد: با آماری که از سوی پزشکی قانونی و آتش نشانی های سراسر کشور منتشر می شود همه ساله با شروع فصل سرما تعداد قربانیان مسمومیت با گاز گرفتگی افزایش می یابد که این امر لزوم توجه مردم به نکات ایمنی و کنترل وسائل و تجهیزات گرمایشی گازسوز را حتمی می کند شهروندان هنگام استفاده از این وسایل برای گرم نگه داشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به کارگیری رعایت کنند.

وی افزود:  سازمان آتش نشانی در این زمینه مانند سایر مسائل، اقدامات آموزشی انجام می‌دهد و سعی می‌کنیم با استفاده از کارشناسانی که داریم بتوانیم آموزش‌های لازم را به مردم بدهیم.

شاد قوشچی با بیان اینکه آموزش‌های آتش‌نشانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد گفت: تمام آموزش‌ها به صورت رایگان است و اگر ساکنین یک ساختمان یا کارگاهی بتوانند در یک مکان و زمان مشخص جمع شوند کارشناسان ما می‌توانند برای آموزش حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به چند توصیه ایمنی برای شهروندان برای جلوگیری از حوادث احتمالی در فصل سرما، اظهار کرد:  شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرما زا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسیدکربن توجه داشته باشند.

شاد قوشچی گفت:  استفاده از آبگرمکن یا بخاری های دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

وی بیان کرد:  روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش ها ، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن در کاسته شدن تلفات ناشی از گاز گرفتگی موثرند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه افزود:  شهروندان همچنین علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل ، لازم است از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه به منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنند .

وی بیان کرد:  چنانچه از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می شود باید مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری شود.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه عنوان کرد: سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها از علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بوده و شدت این علائم در بیماران قلبی بیشتر است.

وی بیان کرد:  اولین و مهم ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر گازگرفتگی ها شده، رساندن اکسیژن و هوای تازه به فرد است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کرد تا هوای تازه سریع وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کرد.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه گفت: سپس منبع نشت گاز را باید شناسایی و قطع کرد و به سرعت با سازمان آتش نشانی و شماره 125 تماس گرفت، اقدام فوری بعدی این است که بلافاصله باید با دستمالی مرطوب جلوی دهان و بینی‌ گرفته شود تا اطرافیانی که وضعیت بهتری دارند دچار گازگرفتگی نشوند و تا رسیدن تیم امدادی هیچ خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته داده نشود چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات