مشاهده گونه‌ای جدید اردک در سیستان و بلوچستان

مشاهده گونه‌ای جدید اردک در سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان، وحید پورمردان گفت: گونه اردک سوت زن هندی با نام علمی "Dendrocygna javanica"  و نام انگلیسی  "Lesser whistling duck"  برای اولین بار در کشور توسط کارشناسان این اداره کل مشاهده و شناسایی شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: این گونه قبل‌تر نیز در جنوب استان و در منطقه دشتیاری چابهار توسط محیط بانان بلوچستان مشاهده شده بود؛ اما به دلیل نبود مستندات و شواهد گزارش نشد. با مشاهده دوباره لاشه گونه یادشده و تهیه عکس و شواهد از آن در مناطق چاه نیمه‌های سیستان، توسط محیط بانان سیستانی، وجود اردک سوت زن هندی در استان به اثبات رسید.

وی ادامه داد: ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی منحصر به فرد سیستان وبلوچستان، استان را تبدیل به منطقه ای جذاب برای پرنده نگری و مشاهده گونه های گوناگون با ویژگی های زیستی و جغرافیایی متفاوت کرده است.

پورمردان خاطر نشان کرد: اردک سوت زن هندی گونه ای از اردک است که پراکنش آن در شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی گزارش شده بود اما اینک به جراًت می توان گفت جنوب شرقی ایران نیز امتداد زیستگاه این گونه منحصر به فرد برای زندگی و تخم گذاریست. آن ها در طول روز در گروه هایی بر روی آب دریاچه ها و آبگیرها دیده می شوند و می توانند بر روی درختان بروند و در سوراخ های تنه درختان تخم گذاری کنند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات