هشدار جديد محققان در رابطه با آثار مخرب گرمايش زمين

هشدار جديد محققان در رابطه با آثار مخرب گرمايش زمين

محققان دانشگاه موناش واقع در استراليا، درباره افزايش بيماري‌هاي ناشي از سوءتغذيه در اثر گرمايش زمين و قرار گرفتن در معرض گرما، هشدار دادند.

به گزارش«پارما» از پايگاه خبري يونايتدپرس، در اين تحقيقات اطلاعات مربوط به 80 درصد از موارد بستري شدن شهروندان برزيلي به دليل سوء‌تغذيه بين سال‌هاي 2000 و 2015 ميلادي بررسي شد و رابطه بين قرار گرفتن در معرض گرما و افزايش سوء تغذيه، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
محققان ارتباط بين دماي متوسط روزانه و بستري شدن در اثر سوء‌تغذيه را دنبال كرده و دريافتند به ازاي يك درجه افزايش ميانگين دماي روزانه در فصل گرما، تعداد موارد بستري شدن در بيمارستان‌ها به ميزان 2.5 درصد افزايش مي‌يابد. اين نسبت در مورد افراد بين 5 تا 19 سال و همچنين افراد بالاي 80 سال، بيش‌تر از سايرين است. بر اساس اين تحقيقات افزايش دماي هوا به طرق زير موجب بروز بيماري‌هاي ناشي از سوء‌تغذيه مي‌شود:
- كاهش اشتها
- افزايش تمايل به مصرف الكل
- كاهش انگيزه يا توانايي خريد و پخت و پز
- تشديد هرگونه سوء‌تغذيه منجر به بستري شدن در بيمارستان
- تشديد سوءهاضمه با افزايش عوارض گوارشي
تغييرات آب و هوايي زمين يكي از بزرگترين تهديدات در رابطه با كاهش گرسنگي، به ويژه در كشورهاي فقير و كم‌درآمد محسوب مي‌شود. بر اساس تخمين متخصصان، تغييرات آب و هوا موجب كاهش 3.2 درصدي دسترسي به غذا در سراسر جهان شده و در نتيجه تا سال 2050 ميلادي تعداد موارد مرگ ناشي از كمبود وزن به 30 هزار نفر در سراسر جهان مي‌رسد.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه PLOS Medicine  منتشر شده است.منبع:ايرنا/

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات