شناسایی حدود 880 پهنه آب بندان در گیلان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان تعداد پهنه های آب بندان استان را حدود 880 پهنه شناسایی شده اعلام و خاطرنشان کرد: با ساماندهی این آب بندان‌ها، بیش از 40 هزار هکتار از اراضی شالیزاری های استان از آب مطمئن به ویژه در زمان آبیاری بهره مند می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان، مهندس وحید خرّمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که به ریاست استاندار گیلان برگزار شد،با اشاره به ضرورت وجود آب بندان ها اظهار داشت: علی رغم این که استان گیلان یک استان پرباران است؛ اما در تأمین آب کشاورزی مشکل داریم و یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل استفاده از آب بندان ها است.

وی افزود: حدود ۸۸۰ پهنه با افزون بر ۹ هزار هکتار آب بندان در استان می تواند نقش خوبی در تأمین آب زراعی شالیزارها ایفا کند .

مهندس خرّمی با اشاره به اینکه آب بندان های استان  نیازمند لایروبی هستند، افزود: در گذشته از آب بندان ها برای تامین آب کشاورزی استفاده می شد که با احداث سد سفید رود این امر کمرنگ تر شده و بخش هایی از آب بندان ها خشک شدند .

وی تصریح کرد: در سال های اخیر به  آب بندان ها توجه ویژه شده و برای احیای آنها برنامه ریزی کرده ایم که در همین زمینه سال گذشته دستورالعمل ساماندهی آب بندان ها توسط استاندار گیلان ابلاغ شد .

وی  اضافه کرد: از منابع استانی و ملی نیز برای تحقق  احیای آب بندان ها و استفاه بهینه  از آن ها در حوزه آب کشاورزی و اقتصادی  بودجه ای به جهاد کشاورزی اختصاص یافته است .

مهندس خرّمی بیان کرد: مطابق موارد مطرح شده در جلسه  شورای برنامه ریزی استان در یازدهم آبان ماه سالجاری مبلغ ۱۱ میلیارد تومان نیز برای لایروبی و سردهنه سازی رودخانه های استان توسط آب منطقه ای گیلان از سوی سازمان و مدیریت و برنامه ریزی استان در نظر گرفته شده که بزودی ابلاغ می گردد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان به ذخیره سازی بارش ها در آب بندان ها اشاره و تصریح کرد: با وجود آب بندان ها، پهنه آبی آسان تر در دسترس کشاورزان قرار می گیرد و در مواقعی که از سد سفید رود، آب دیرتر به کشاورزان برسد، می توانند به سهولت برای آبیاری شالیزارهای شان از آن  استفاده کنند .

علاوه بر تأمین بخشی از آب مورد نیاز در کشاورزی، امکان آبزی پروری، مهار آبهای سطحی در مواقع سیلاب و گردشگری از جمله مزایای دیگر آب بندان هاست .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای گیلان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای گیلان

    شركت آب منطقه‌ای گیلان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات