۱۸ قطعه هوبره در دام سودجویان‌

۱۸ قطعه هوبره در دام سودجویان‌


ا‌یسنا- حسن اکبری‌ امروز پنج شنبه ۱۶ آبان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ماموران یگان امداد نیروی انتظامی شهرستان زیرکوه در یک اقدام غافلگیرانه  موفق به کشف ۱۸ قطعه پرنده زیبا و کمیاب هوبره شدند.

وی افزود: متاسفانه این پرندگان در شرایط بسیار بد و نامناسبت در حال انتقال بودند که با هوشیاری ماموران نیروی انتظامی از متخلف پس گرفته شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ضمن قدردانی از ماموران نیروی انتظامی زیرکوه بیان کرد: سودجویان هر ساله هزاران تله زنده‌گیری هوبره را در دشت‌های مرزی خراسان جنوبی برای زنده‌گیری و قاچاق این پرنده کمیاب به کشورهای عربی جاگذاری می‌کنند که این اقدام نسل این پرنده را در معرض نابودی قرار داده است.

به گزارش ایسنا،اکبری ادامه داد: علاقه اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکار هوبره سبب شده هر ساله افرادی سودجو، مرزنشینان را تحریک به زنده‌گیری این پرنده کمیاب کنند و متاسفانه سود هنگفت شکار هوبره نصیب سودجویان و دلالان در سایه نشسته می‌شود و افرادی که در روستاها، تحت تاثیر حرف‌های واسطه‌ها قرار می‌گیرند، به بهاء ناچیزی در غارت این سرمایه‌های زیستی شریک می‌شوند.

وی افزود: از آنجایی که اکثر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده‌اند مردم محلی می‌توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: یقینا باندهای قاچاق هوبره در بلند مدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می‌رسانند چرا که هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است.

اکبری تصریح کرد: کاهش وشش گیاهی در فرآیند زنده‌گیری و افزایش گرد و غبار از دیگر آسیب‌هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می‌شود.

برخورد با متخلفان

خسروی، دادستان عمومی و انقلاب زیرکوه نیز در پی کشف این محموله گفت: زندگی تمام انسان‌ها به محیط زیست وابسته است و ما باید این محیط زیست گرانبها را حفظ و حراست کنیم چرا که حیات خود ما به آن وابسته است و اگر به محیط زیست و حیات وحش آسیب برسانیم در واقع به خودمان لطمه زده‌یم.

وی خاطرنشان کرد: هر انسانی باید همان اندازه که به محیط خصوصی خود توجه می‌کند به همان میزان به محیط زیست خود اهمیت می دهد.

دادستان عمومی و انقلاب زیرکوه افزود: به منظور حفظ و حراست از این مایه خدادادی و به ویژه با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون این موضوع که قضیه محیط زیست خیلی قضیه مهمی است همچنان که در قبال انسان‌ها احساس مسئولیت می‌کنیم باید در قبال طبیعت هم احساس مسئولیت کنیم و حفظ حریم محیط زیست باید جزئی از فرهنگ عمومی شود؛ با هرگونه شکار غیرمجاز و یا تجاوز به حیات وحش بدون اغماض برخود خواهد شد.

خسروی یادآور شد: پرنده هوبره جزء پرندگان کمیاب و در خطر انقراض است و به استناد بند الف ماده ۱۳ قانون شکار و صید با متخلفین برخورد قانونی لازم صورت خواهد پذیرفت.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات